Aşılama (İnseminasyon)

Sizi Arayalm

  Aşılama (İnseminasyon)

  Aşılama tedavisi yapılmadan önce mutlaka anne ve baba adayına bir takım testler yapılmalıdır. Hastanın geçmiş hikayesi ve yapılan testler tedavinin seyrinde çok önemli yer teşkil etmektedir. Bazen ağızdan alınan ilaç tedavisinde sadece beklemek yeterli olabilir. Tedavide gerekli aşamalar uygulandıktan sonra aşılama tedavisine geçmek, aşılama yapılması testlerle uygun görülen hastalara bu yöntemi uygulamak kesinlikle en doğru süreç olacaktır.

   Aşılama Nedir?

   Aşılama, erkekten alınan spermlerin yıkanıp belirli işlemlerden geçirildikten sonra rahim içine enjekte edilmesi işlemine denir. 

   Aşılama Nasıl Yapılır ?

   1 yıl süre ile korunmasız olarak ilişkiye girmiş, ağızdan ilaç tedavisi uygulanmış fakat başarılı olamayan hastalara çok basit ve ağrısız olan aşılama yöntemi uygulanır. Günümüzde tıp dünyasının sürekli yenilenmesi bu işlemi ağrısız ve konforlu hale getirmiştir.

  Hastaların aklında aşılama nasıl yapılır ? aşılama yapılırken çok ağrı çeker miyim ? gibi birçok soru vardır. Tüp bebek merkezlerinde binlerce hastada uygulanan bu yöntem tüp bebek öncesinde denenebilecek çok basit ve ağrısız bir tedavi yöntemidir.

  Aşılama tedavisine adetin 2. veya 3. günü başlanır. Bu dönemde her bir yumurtalıkta birden fazla yumurta hücresi büyümeye hazırdır. Aşılama tedavisinde amaç birden fazla fakat maksimum 2  tane yumurtanın büyümesini sağlamaktır. Aşılama tedavisi öncesinde kullanılan ilaçlar veya iğneler birden fazla yumurtanın büyümesini sağlamaktadır. İlaç veya iğne tedavisinden sonra hasta kontrolleri yapılır ve folliküllerin (öncü yumurta)  çapı incelenir. Folliküller belirli seviyeye ulaştıktan sonra yumurta çatlatma iğnesi verilir. Yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan 35- 36 saat sonra yumurtanın çatlayacağı düşünülerek baba adayından alınan spermler hazırlanır hareketli olan spermler hareketsiz olanlardan ayrılır yani sperm yıkama işlemi yapılır. Hareketli spermler ince bir plastik iğne,kanül yardımıyla rahim içerisine enjekte edilir.

  Aşılama Yönteminin Avantajları Nelerdir ?

   Tedavi sırasında yumurtlama zamanının belirlenmesi, sperm ve yumurtanın karşılaşma olasılığını artırır. Rahim ağzının spermlerin içeriye girmesini engelleyecek durumları ortadan kaldırmak ve yine birden fazla yumurtanın gelişmesini sağlamak istatiksel olarak gebelik şansını artırır.

  Aşılama Yöntemi Kimlere Uygulanır ?

   Tedavide en önemli faktörlerden biri de hastayı değerlendirme ve en uygun tedavi yöntemini uygulamaktır. Aşılama yöntemi Kimlere Uygulanır ? Sorusunun cevabını doğru tedavi süreçlerini tamamlamış ve başarılı olamamış kişilere diye verebiliriz.

  • Ağızdan ilaç tedavisi almış ve bir süre beklemiş ve başarılı olamamış hastalara,
  • Hafif sperm problemleri olan hastalara,
  • Yumurtlama ile ilgili problemleri olan fakat tüpleri açık olan hastalara yapılabilir.

   Aşılama Yönteminin Şartları ?

   Aşılamada öncelikle erkeklerde sperm, kadınlarda ise yumurta üretiminin olması yapılan testlerle kanıtlanmalıdır. Ayrıca kadınlarda tüplerin açık olması gereklidir. Bu durumların aksi gerçekleşiyor ise aşılama yapılsa da döllenme dolayısıyla gebelik gerçekleşmeyecektir.

   Aşılama Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

   Aşılama tedavisinde, erkeklerde sperm kalitesi önemli faktördür. Aşılama tedavisi öncesinde sperm kalitesini düşürecek alkol tüketimi, sigara ve 48 saat öncesine kadar ilaç kullanımı yapılmamalıdır. Kadınlar da ise genital bölge sağlığına dikkat edilmeli öncesinde krem veya losyon gibi tedaviyi etkileyecek kullanımlardan uzak durulması gerekmektedir.

  Aşılama Tedavisinin Başarı Oranı Nedir ?

  Aşılama tedavisi doğal yollarla olabilecek gebelik mekanizmasının tekrarlanması diyebiliriz. Aşılamada yaklaşık olarak başarıya ulaşma oranı %10-15 dir. Bu oran anne ve baba adaylarını aşılama konusunda tatmin etmeyebilir. Fakat spermlerin kalitesi, tüplerle ilgili bir problem yok ise aşılama tedavisi birkaç defa denenebilirr. Tedavide ısrarcı olmak, hekime ve tedavinin yapıldığı tüp bebek merkezine güven başarıyı tetikleyen en önemli faktör diyebiliriz.

  Tüp Bebek ile Aşılama Arasındaki Fark Nedir?

  Aşılama ve tüp bebek tedavisi birbirine benzer yöntemlerdir. Tedaviye başlama zamanları aynıdır fakat hedef farklıdır. Tüp bebekte hedef olarak 6-15 arasında yumurta elde edilmesidir. Tüp bebekte kullanılan ilaç dozları aşılama yöntemine göre fazladır. Aşılamada ise en fazla 2 yumurta büyümesi hedeflenmektedir. Aşılamada süreç takip edilerek spermler yıkama işlemi yapılarak anne adayının rahmine enjekte edilir. Tüp bebekte ise yine aşılama gibi yumurta çatlatma iğnesi verilir. Fakat tüp bebekte yumurtalar tüpün içine geçmeden yani çatlatma işlemi gerçekleşmeden yumurta toplama işlemi yapılır. Vücut dışına alınan yumurtalar, sperm ile laboratuvar ortamında birleştirilerek döllenme işlemi gerçekleştirilir. Oluşan en kaliteli 1 veya 2 embriyo anne adayının rahmine  gebeliğin olacağı yere yerleştirilir. Bu sebepten dolayı tüp bebekte başarı oranı aşılamaya oranla daha fazladır.


  Aşılama Fiyatları ?

  Aşılama tedavisi fiyatları, kişiden kişiye ve uygulanan tedavi yöntemine göre değişiklik göstermektedir. Öncelikli olarak tanının doğru konulması, gereken testlerin gelişmiş laboratuvarı bulunan tüp bebek merkezlerinde yapılması ve uygulanacak tedavi paketinin belirlenmesi aşılama tedavisi fiyatlarının belirlenmesinde yardımcı olacaktır. Doğru tüp bebek merkezi, hekim ve tedavide yüksek teknoloji cihazlar karar vermemizde ön sıralara alacağımız konuların başında gelmelidir.

   

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.