Mikrocerrahi ile Sperm Aspirasyonu (MESA)

TESE, TESA, PESA ve MESA Uygulamaları

1 yıl korunmasız birlikteliğe rağmen bebek sahibi olunamıyorsa bu durum “kısırlık” olarak adlandırılır. Durum böyle olunca çiftler yardımcı üreme tekniklerine yönelir. Tedavinin başarılı sonuçlanması için erkek ve kadının üreme hücrelerinin (yumurta – sperm) var olması gerekmektedir. Çünkü tedavide üreme hücreleri toplanarak dışarı alınır. Toplanan hücreler laboratuvar ortamında birleştirilir. Sonrasında en sağlıklı, kaliteli embriyo seçilir ve anne rahmine transfer edilir. 

Erkeğe bağlı kısırlık nedenleri birden fazladır. Bu sebeplerden biri de azospermi dir. Azospermi, menide hiç sperm bulunmama durumudur. Azospermi tanısı alan bireylerde cerrahi yöntemlerle sperm aranır. 

Bu yöntemler şu şekildedir:

Hastanın durumuna göre bu yöntemlerden biri seçilir. Tedavi sürecini yöneten doktor bireye en uygun yöntemi seçer fakat en sık tercih edilen yöntem mikro tese dir.

Tese Nedir, Nasıl Uygulanır?

Menisinde az sayıda sperm bulunan veya hiç sperm bulunmayan erkeklerin, tüp bebek tedavisiyle baba olması mümkün. Bu problemle karşı karşıya kalan hastalara Mikrodiseksiyon TESE denilen yöntem uygulanır. Mikrodiseksiyon TESE halk arasında mikroTESE olarak adlandırılır. Bu yöntemde; mikroskop kullanılarak, testisten sperm aranır. İşlem sırasında 20-30 kat büyütülerek sperm üreten kanallar görüntülenir. Hekim bu kanallardan sperm elde eder. Cerrahi operasyon lokal anestezi altında, toplam 2 saat aralığında gerçekleşmektedir.

Azosperminin iki çeşidi vardır. Bunlar; 

  • Tıkanıklığa Bağlı Azospermi
  • Tıkanıklığa Bağlı Olmayan Azospermi

Tıkanıklığa bağlı azospermi durumunda testislerden sperm elde etme oranı daha yüksektir. Fakat tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi durumu mevcut ise bu oran daha düşüktür. 

İşlem sırasında elde edilen sperm sayısı fazla ise gerekli sayıdakiler kullanılır, kalanlar ise mikroenjeksiyon yöntemlerinde kullanılmak için dondurulabilir.

Mikrocerrahi İle Sperm Aspirasyonu (MESA)

Testiste normal ya da normale yakın sperm üretimi olduğu halde kanalların tıkalı olup menide hіç ѕperm bulunmaması (obstrüktif azoosрermi) durumunda erkeklerin kanallarından (epididimis) lоkal yada genel аnestezi altında mikrocеrrahi yöntemiyle (MESA) sреrm elde edilmesi іşlemіdіr. 

Epididim 15-25 kat büyütülerek incelenir. Genişlemiş testis içi kanallar (tübüller) bulunur. Bulunan geniş kanallara oftalmik bir mikro bistüri ile girilir. Bu noktada sperm analizi yapılarak işleme devam edilip edilmeyeceği belirlenir. Mikroskobik olarak yeterli sıvı identifiye edilene kadar epididim fonksiyonuna (sperm toplama) devam edilir. Yeterli düzeyde epididim sıvısı identifiye edilirse, cam mikropipetlerle atravmatik olarak biriktirilir

Mesa ameliyatı, mikroskop altında epididimdeki kanala kesi yapılarak gerçekleştirilir. MESA’nın amacı, taze sperm enjeksiyonu veya bir veya daha fazla mikroenjeksiyon denemesi için dondurulan sperm açısından zengin, kırmızı kan hücresiz bir sıvıyı aspire etmek için tek bir epididimal tübülü tanımlamak ve açmaktır. MESA tekniği ile mikroenjeksiyon için büyük miktarda kirlenmemiş, kaliteli sperm bulunabilir. MESA, obstrüktif azospermi vakaları için gereklidir ve en şiddetli nonobstrüktif azospermi vakaları için Mikro-TESE uygulanmaktadır. Mesa sonrası iyileşme süreci TESA işleminden daha uzundur. 

Novafertil Tüp Bebek Merkezi bünyesinde yer alan güçlü laboratuvar, güçlü ekip ve bireyselleştirilmiş bütüncül tedavi yöntemleri sayesinde tedavilerin başarı oranı yüksektir. Doğru merkez seçimi, infertilite tedavisinin her aşamasında oldukça önemlidir. Özellikle de teknolojik gelişmeleri merkezine entegre eden klinikler tercih edilmelidir. Merkezimiz üreme tıbbı alanındaki en yeni teknolojileri tedavi sürecine entegre ederek sizi ve tedavinizi riske atmaz. Size en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilirsiniz. Sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. 

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan her türlü bilgi; kamuoyunu bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun. Sizlere aktardığımız bilgilerin; yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden, Novafertil Tüp Bebek Merkezi sorumlu tutulamaz.

Sık Sorulan Sorular

Sperm olup olmadığı kolaylıkla anlaşılmaz. En büyük belirtisi çocuk sahibi olamamaktır. Eğer şüpheleniyorsanız direkt muayene olmalısınız. Doktorunuz en uygun tedavi yöntemini size önerecktir.

Evet, olur. Birçok yöntem ile sperm elde edilerek gebelik sağlanır.

MESA ile sperm bulma oranı oldukça yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Zehra Bebek
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı