Mikrocerrahi ile Sperm Aspirasyonu (MESA)

Mikrocerrahi İle Sperm Aspirasyonu (MESA)

Testiste normal ya da normale yakın sperm üretimi olduğu halde kanalların tıkalı olup menide hіç ѕperm bulunmaması (obstrüktif azoosрermi) durumunda erkeklerin kanallarından (epididimis) lоkal yada genel аnestezi altında mikrocеrrahi yöntemiyle (MESA) sреrm elde edilmesi іşlemіdіr.

Epididim 15-25 kat büyütülerek incelenir. Genişlemiş testis içi kanallar (tübüller) bulunur. Bulunan geniş kanallara oftalmik bir mikro bistüri ile girilir. Bu noktada sperm analizi yapılarak işleme devam edilip edilmeyeceği belirlenir. Mikroskobik olarak yeterli sıvı identifiye edilene kadar epididim fonksiyonuna (sperm toplama) devam edilir. Yeterli düzeyde epididim sıvısı identifiye edilirse, cam mikropipetlerle atravmatik olarak biriktirilir

Mesa ameliyatı, mikroskop altında epididimdeki kanala kesi yapılarak gerçekleştirilir. MESA’nın amacı, taze sperm enjeksiyonu veya bir veya daha fazla mikroenjeksiyon denemesi için dondurulan sperm açısından zengin, kırmızı kan hücresiz bir sıvıyı aspire etmek için tek bir epididimal tübülü tanımlamak ve açmaktır. MESA tekniği ile mikroenjeksiyon için büyük miktarda kirlenmemiş, kaliteli sperm bulunabilir. MESA, obstrüktif azospermi vakaları için gereklidir ve en şiddetli nonobstrüktif azospermi vakaları için Mikro-TESE uygulanmaktadır. Mesa sonrası iyileşme süreci TESA işleminden daha uzundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Fuat Ali

Op. Dr. Fuat Ali
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı