Tubal faktör

Tubal Faktör Nedir?

Tubal Faktör, kadınlarda rahmin her iki tarafından çıkan ve rahim ile yumurtalıkların bağlantısını sağlayan fallop tüplerinin tıkalı olması veya fonksiyonlarının bozulmasına bağlı oluşan kısırlığa tubal faktör denir. Tubal faktör (tüplerin tıkalı olması), kadına bağlı kısırlık nedenlerinin arasında yer alır.

Tüplerin Tıkalı Olmasını Nedenleri?

 Her ay sağ veya sol yumurtalıktan çıkan yumurta (oosit) fallop tüplerinden geçerek rahime ulaşır. Tüplerin tıkalı olması veya görevini yapamamasından dolayı kadına bağlı kısırlık gerçekleşir.

  • Enfeksiyonlar (Pelvik enfeksiyonlar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, spiral kullanımı)
  • Geçirilmiş cerrahi operasyonlar (Pelvis,karın veya apandisit)
  • Çikolata Kisti (endometriozis) v.b durumlar kadınlarda tubal faktöre bağlı kısırlığa neden olmaktadır.

Tüp Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

Bir kadının doğal yollardan çocuk sahibi olabilmesi için mutlaka tüplerin açık olması gerekir. Karın içi enfeksiyonlar veya pelvik kronik ağrıları tüplerin tıkalı olabileceğini işaret edebilir. Fakat kesin olarak teşhis çekilecek rahim filmi HSG (histerosalpingografi) ile konulabilir. HSG rahim filmi, rahim ağzından verilen kontrast madde (sıvı) ile  aynı zamanda röntgen çekilmesiyle elde edilen görüntüdür. Bu röntgen filmi ile rahim duvarları, tüplerin yapısı, geçirgenliği hakkında bilgi verir.

Tubal Faktörün diğer teşhis yöntemi ise laparoskopi işlemi ile yapılabilir. Karın içerisine kamera ile girilerek tüplerin açık olup olmadığı kontrol edilebilir. Laparoskopide tüplerden sıvı geçişi olup olmadığı, tüplerin yapışıklık durumu ve endometriozis (çikolata kisti) gözle görülerek teşhis edilebilir.

Tüpleri Tıkalı Olan Kadın Hamile Kalabilir mi? Tüp Tıkanıklığı Tedavisi ?

1978 yılında ilk tüp bebekte tüp bebek uygulanma nedeni tubal faktör yani tüplerin tıkalı olması durumudur. Tüpleri kapalı olan bir kadına tüp bebek uygulandı ve gebe kaldı. Tüpleri kapalı olan veya hasar görmüş hastaların tüp bebek dışında başka bir yöntemle gebe kalmaları mümkün değildir. Bu nedenle tüplerin değerlendirilmesi infertil hastalarda çok önemlidir.

Hidrosalpenks, tüplerin içinin sıvı ile dolmasına bağlı tüplerin tıkalı olması durumudur. Hidrosalpinks, tüp bebek başarısını etkileyen önemli bir faktördür. Kısırlık ve hamile kalamamanın nedenlerinden bir tanesi de hidrosalpinks tir. Bu nedenle tüpleri tıkalı olan hastalarda tüp bebek tedavisine başlamadan önce tüpün rahimle bağlantısının kesilmesi gerekebilir. Tüpler laparoskopi yöntemi ile çıkarılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Zehra Bebek
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı