Yumurta Dondurma

Sizi Arayalm

  Yumurta Dondurma

  Yumurta dondurma, kadınların yumurtalarının üreme için yeterli kalitede iken toplanıp daha sonra kullanmak üzere saklanmasına denir.

  Sağlık Bakanlığının 24 Ekim 2014 yılında yayınladığı yönetmelik ile kanser tedavisi, çikolata kisti,kanser cerrahisi öncesinde veya yumurta rezervinin azaldığını heyet raporuyla onaylanan kadınlar yumurta dondurma yöntemini kullanabilirler.

  Yumurta Dondurma İşlemi Nedir ? Neden Yapılır ?

   Her kadının doğuştan sahip olduğu belirli bir yumurta rezervi vardır. Bu yumurta sayısı doğal olarak yaş ile birlikte azalır. Yumurta rezervinin azalması ya da yumurtaların dış etkenler, hastalık veya yaş gibi nedenlerle kalitesinin bozulması gebeliği zorlaştırır.Kadın yumurtalıklarından vajinal ultrasonografi yardımı ile toplanan yumurtaların laboratuvar ortamında vitrifikasyon yöntemi ile dondurulduğu bu yöntem, yumurtaların çok uzun bir süre muhafaza edilerek saklanmasını sağlamaktadır.

   Yumurta Dondurma İşlemi Kimlere Yapılır ?

  • Kemoterapi ile yumurtaları azalan hastalar,
  • Otoimmün hastalığı olanlar,
  • Erken menopoz öyküsü olan hastalar,
  • Yumurta rezervi düşük olan kadınlar,
  • Kariyer planlaması sebebiyle anneliği 30’lu yaşların sonrasında düşünen kadınlar için yumurta dondurmaişlemi yapılır.

   

  Yumurta Dondurma İşlemi Başarısını Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

  • Kadının yaşı,
  • Tüp bebek merkezinin laboratuvarı ve tecrübesi,
  • Toplanan yumurta sayısı,
  • Yumurta toplama işleminden sonra dondurma yöntemi, yumurta dondurma işleminde başarıyı etkileyen faktörler arasında yer alır. 
   

  Kadınlarda Yumurta Dondurma İşlemi Ne Zaman Yapılır ?

   Yumurta dondurma işlemi özellikle gebelik yaşını ertelemeyi düşünen kadınlarda büyük bir fırsattır. Yumurta dondurma işlemi tüp bebek işlemine benzer bir yöntemdir. Tedavi adetin 2-3. günü başlar. Yumurtalıktaki kadın üreme hücresi olan yumurta hücreleri, ilaç veya iğne yoluyla uyarılarak büyümesi sağlanır. Yumurta toplama iğnesiyle ultrason yardımıyla foliküller içine girilir ve yumurta hücreleri toplanır.

  Bekarlarda Yumurta Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

  Bekarlarda yumurta dondurma, işlemi yumurta sayısının azaldığına dair üniversite hastanesinden alınabilecek bir rapor ile yapılabilir. Tüp bebek tedavisinde uygulanan yumurta takibi  işleminden bir farkı yoktur. Bekarlarda yumurta dondurma işlemi yapıldığında bu yumurtalar ilerleyen yaşlarda kullanıldığında, yumurtalar dondurma tarihindeki vücut yaşında olduğundan gebelik şansı ilerleyen yaşlara göre yüksektir.

  Yumurta Dondurma İşleminde Yumurtalar Ne Kadar Saklanır ?

  Yumurta dondurma işleminde yumurtalar fiziki olarak çok uzun süreler saklanabilmektedir. Ancak ülkemizde  yasalar gereği 5 yıl saklanmaktadır. Devam eden süreler için sağlık müdürlüklerinden alınan izin ile bu süre uzatılabilir.

  Yumurta Dondurma İşleminde Başarı Oranı Nedir ?

  Yumurtanın kalitesi, kadının yaşı, işlemin yapıldığı tüp bebek merkezinin yüksek kalite cihazları başarı oranını etkilemektedir. Başarı oranı tüp bebek tedavisi ile aynıdır.

  Yumurta Dondurma İşlemi Fiyatları ?

   Özellikle gebeliği ileri yaşlara erteleyen kadınlar için avantajları düşünülürse fazla maliyetli bir işlem değildir. Tüp bebek merkezinin kullandığı cihazlar ve ilaçları maliyeti belirlemede değişiklik gösterebilir. Yumurta dondurma işlemi hakkında detaylı bilgi ve fiyat öğrenmek için merkezimizle iletişime geçebilir veya iletişim formunu doldurabilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.