Çift rahim

Çift Rahim

Çift rahim, uterus yani rahim gelişirken embriyolojik olarak sağda ve solda her iki müllerian kanalın füzyonu ile meydana gelir. Eğer bu füzyon gelişmezse, sağda ve solda iki farklı rahim oluşur bu duruma çift rahim (uterus didelfis) denir. Çift rahim bir hastalık değil, anatomik bir durumdur. Kadınlar arasında ‘dubleks rahim’ yani iki ayrı rahim ağzı olması şeklinde tanımlanabilir.

Çift Rahim Nedir?

Çift rahim, doğuştan oluşan hastalık olarak tanımlanmayan bir anomalidir. Genellikle bu kadınlar ergenlik döneminde veya zaman zaman ağrı hissedebilir veya hiç şikayet olmayabilir. Çift rahim üreme sistemini olumsuz etkileyen bir durum değildir. Gebe kalmayı engellemez fakat düşük riski oluşturabilir. Bu nedenle çift rahmi olan kadınlara gebelik döneminde dikkat edilmesi önerilir.

Çift Rahim Belirtileri Nelerdir?

Çift rahmi olan kadınlarda, adet kanamasından önce şiddetli ağrı, düzensiz adet görme, aşırı kanama ve karın bölgesinde şişkinlik hissi olabilir. Fakat spesifik olmayan bu belirtiler anomaliyi akıllara getirmeyebilir. Genellikle farklı nedenlerle yapılan jinekolojik muayenelerde yapılan ultrasonografi (Usg) ile ortaya çıkabilir.

Rahim gebelik zamanında bebeğin gelişmesini sağlayan bir organdır. Gebelik esnasında ortaya çıkan çift rahim,bazen hiç belirti göstermeyebilir. Normal doğumların %2-%4 ü iki rahimlilik durumu görülmektedir. Normal doğumlarda % 40 oranında düşüğe neden  olan çift rahim, bazen gebelik tamamlanana kadar bile fark edilemeyebilir.

Çift Rahim Tanısı Nasıl Konulur?

Genellikle belirti göstermeyen çift rahim anomalileri farklı jinekolojik muayenelerde ortaya çıkabilir. Ultrasonografi, çift rahim anomalilerin tanısında en çok kullanılan yöntemdir. Çift rahim ultrason görüntüsü yeterli olmadığı durumlarda, ileri derece teşhis için, emar, bilgisayarlı tomografi, histerosalpingografi, histeroskopi ve laparoskopi gibi yöntemler tercih edilebilir.

Çift Rahim Çeşitleri Nelerdir?

Çift rahim ağzı veya iki ayrılmış çift vajina olarak iki çeşidi bulunmaktadır. Her iki çift rahim anomalisinde, üreme sistemine önemli derece etkisi yoktur.

Çift Rahim Nasıl Tedavi Edilir?

Çift rahim, doğumdan gelen bir anatomik bozukluk olduğundan dolayı hastalık olarak kabul edilmez. Bu nedenle bir tedavi yöntemi uygulanmaz. Fakat üreme sistemine etkisi olmayan çift rahim, gebelik döneminde düşüğe sebeb olabilir. Çift rahimli kadına, gebelik döneminde doktor kontrolünde olması önerilir. Genellikle çok büyük sağlık problemleri yaratmayan çift rahim, tedavi edilmesi gerekiyorsa, çift rahim ameliyatı rahim birleştirme işlemi yapılabilir.

Çift Rahim Gebeliğe Engel Olur mu?

Çift rahim, durumunda kadınlar genellikle endişeye kapılabilir. Doğuştan gelen hatta anne karnında oluşmaya başlayan rahim bazen kanalların birleşmemesi durumundan dolayı çift rahim oluşabilir. Çift rahim bir hastalık değil anomalidir. Bu nedenle çift rahimli olup hamile kalan bir çok kadın vardır.  Çift rahimli olmak kadının gebe kalamayacağı anlamına gelmez. Çift rahim hamilelik dönemlerinde düşük olasılığına karşı dikkat edilmelidir. Birçok çift rahimli olup doğum yapan kadın vardır.

Çift Rahimli Kadınlar Nasıl Gebe Kalabilir?

Çift rahimli kadınlar, normal yollarla gebe kalabilir. Önemli nokta gebelik sonrası kontrollerin yapılmasıdır. Her iki rahminde döllenmesi durumunda, rahimdeki bebeğin gelişmesine bağlı sığmaması veya pozisyonu risk oluşturabilir. Bu durum oldukça risklidir ve doktor kontrolü gerektirir.

Çift rahmi olan kadınlarda, bir rahim döllendikten sonra diğeri döllenmeyebilir. Bu nedenle diğer rahim işlevselliğini yitirmez ve adet görmeye devam edilir. Gebe kaldığını düşünen kadın adetinin kesilmesini bekler. Fakat adet görmeye devam eder. Bu durumda gebe kalmayı düşünen çift rahimli kadınlar, gebelik testi ve ultrasonografi ile gebelik kontrolü yapmalıdır.

Sonuç olarak, çift rahimli kadınlar normal yollarla gebe kalabilir. Fakat doktor kontrolünde bir gebelik süreci geçirmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.