ERA Testi

ERA Testi Nedir?

“Endometrial Receptivity Assay” yani ERA testi rahmin embriyoyu kabul etme zamanlamasını gösteren bir testtir. Rahim her dönemde embriyoyu tutmaya hazır değildir. İyi kalitede embriyo transfer edilmesine rağmen gebelik elde edilemez. Çünkü doğal yolla oluşan gebeliklerde ya da tüp bebek gebeliklerinde rahim döl yatağında (uterus) bir tutuculuk penceresi vardır. Bu pencere belli bir süre açık kalmaktadır. Pencerenin açık kalan süre zarfında, embriyo transfer edilirse rahim embriyo tutunmasına uygun olur. Açık kalan süre dışında yani öncesi ya da sonrasında embriyo transfer edilirse, rahim embriyo tutunmasına uygun olmaz.

Era testi, rahimde tutunma problemi yaşayan kişilerde tercih edilir. Bu test öncesi tutunmayı engelleyen faktörler embriyo, rahim ve tüpler dikkatli şekilde incelenir. Sağlıklı ve başarılı bir gebelik için rahim içi zarının embriyoyu kabul etme özelliği de oldukça önemlidir.

ERA testi ile elde edilen bilgilere göre, hastalarda tedavi programı ve embriyo transfer günü doğru olarak belirlendiği için çiftlerin gebelik başarı şansı artmıştır.


ERA Testi Nasıl Uygulanır?

Era testi uygulanmasını dört aşama inceleyebiliriz. Bu aşamalar:

Birinci Aşama: Embriyo transfer günü belirlenir

İkinci Aşama: Hastaların doğal adet döngüsü içerisinde veya hormon ile uyarılmış tedavi sürecinde belirli bir günde rahim içi dokusundan küçük bir parça alınır.

Üçüncü Aşama: Alınan doku inceleme için laboratuvara gönderilir. Bu incelemede embriyonun, rahime tutunmasında önemli rol oynayan genlerin aktivitesi ölçülür.

Dördüncü Aşama: Son aşama sonuç değerlendirme aşamasıdır. Yaklaşık iki haftalık süreç sonrası ölçüm sonuçları değerlendirilerek, alınan dokudan rahmin embriyoyu kabul edebilme potansiyeli ve transfer günü belirlenir.


ERA Testi Kimlere Uygulanır? ERA Testi Ne Zaman Yapılır?

Bu test sadece gerekli görülen vakalarda yapılmaktadır. Her çift için bu test yapılmaz. Embriyonun transfer edilmesinin ardından implantasyon başarısızlığının olması ve tekrarlayan embriyo implantasyon başarısızlığı yaşandığı zaman ERA testi yapılır.


ERA Testi Fiyatı Nedir?

Era testi fiyatı, era testi yapan hastane ve kliniklere göre farklılık gösterebilmektedir. Merkezlerimizde uyguladığımız tedaviler, tüp bebek tedavi fiyatları ve ödemelerle ilgili bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilir ya da sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Zehra Bebek
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı