Erkeğe Bağlı Kısırlık

Erkeğe Bağlı Kısırlık

Azospermi

Azospermi semende hiç sperm bulunmaması durumudur.

Androloji

Kelime anlamı “Erkek bilimi” olarak bilinen androloji, erkek hast...

Varikosel

Varikosel, erkeklerde skrotumda yer alan toplardamarların....

Sperm sayısı düşüklüğü

Bireylerin çocuk sahibi olamama nedenlerin başında sperm sayısı ...

Klinefelter Sendromu

Klinefelter sendromu erkek bireylerde meydana gelen...

Erkeğe Bağlı Kısırlık

Erkeğe bağlı kısırlık, erkeğin çocuk sahibi olamama sorunudur. Bu durum, erkeğin spermlerinin yetersiz sayıda veya kalitede olması nedeniyle ortaya çıkabilir. Erkeğe bağlı kısırlığın nedenleri arasında genetik faktörler, enfeksiyonlar, hormonal dengesizlikler, travmalar ve çevresel faktörler bulunabilir.

Erkeğe bağlı kısırlık tedavisi, altta yatan nedenlere bağlı olarak değişebilir. Örneğin, hormonal dengesizlikler hormonal tedavi ile düzeltilebilirken, enfeksiyonlar antibiyotik tedavisi gerektirebilir. Bazı durumlarda, tıbbi müdahale gerekmeksizin yaşam tarzı değişiklikleri veya diyet değişiklikleri ile sperm kalitesi ve sayısı artırılabilir.

Erkeğe bağlı kısırlık durumunda, çiftler tüp bebek veya benzeri yardımcı üreme teknolojilerini kullanarak çocuk sahibi olabilirler.

Erkeğe Bağlı Kısırlık Nedenleri

• Azospermi

Azospermi, erkeğin semeninde hiç sperm hücresi bulunmaması durumudur. Bu durum, erkek kısırlığının en yaygın nedenlerinden biridir. Azosperminin iki türü vardır: obstrüktif ve non-obstrüktif.

Obstrüktif azospermi, sperm üretiminin normal olduğu ancak sperm kanallarının tıkalı olduğu durumdur. Non-obstrüktif azospermi ise, sperm üretiminin azaldığı veya hiç olmadığı durumdur.

Azospermi nedenleri arasında genetik faktörler, enfeksiyonlar, hormonal dengesizlikler, radyasyon ve kemoterapi tedavisi, travmalar ve yaşam tarzı faktörleri bulunabilir.

• Androloji

Androloji, erkek üreme sistemi hastalıklarının teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen tıp dalıdır. Androloji, erkeklerdeki kısırlık, erektil disfonksiyon, testis kanseri, prostat kanseri, üretra hastalıkları ve benzeri sağlık sorunlarına odaklanır.

Androlojik muayeneler, fiziksel muayene, hormonal testler, sperm analizi, ultrasonografi, biyopsi gibi testler içerebilir. Bu testlerin sonuçlarına göre, doktorlar hastalığın nedenini belirleyip uygun tedaviyi planlarlar.

• Sperm sayısı düşüklüğü

Sperm sayısı düşüklüğü, erkeklerdeki kısırlığın en yaygın nedenlerinden biridir. Normal bir sperm sayısı, mililitre başına 15 milyondan fazla olmalıdır. Sperm sayısı düşüklüğü, sperm üretiminin azaldığı veya durduğu durumlarda ortaya çıkabilir.

Sperm sayısı düşüklüğü nedenleri arasında hormonal dengesizlikler, enfeksiyonlar, radyasyon veya kemoterapi tedavisi, ilaç kullanımı, stres, yaşam tarzı faktörleri ve genetik faktörler yer alabilir.

Sperm sayısı düşüklüğü durumunda, çiftler tüp bebek veya benzeri yardımcı üreme teknolojilerini kullanarak çocuk sahibi olabilirler. Ancak, çiftlerin tıbbi bir uzmana danışarak kendileri için en uygun tedavi seçeneğini belirlemeleri gerekir.

• Klinefelter Sendromu

Klinefelter sendromu, erkeklerde görülen genetik bir bozukluktur. Bu sendrom, X kromozomunun bir veya daha fazla ekstra kopyasına sahip olmakla karakterizedir. Normalde erkeklerde bir X ve bir Y kromozomu bulunurken, Klinefelter sendromlu erkeklerde bir X ve iki veya daha fazla Y kromozomu bulunur.

Klinefelter sendromu erkeklerde üreme sağlığı üzerinde etkilidir. Sendromlu erkeklerin testisleri normalden daha küçük olabilir ve sperm üretimleri azalabilir veya hiç olmayabilir. Diğer semptomlar arasında gelişme geriliği, meme dokusunun artması, ince kıllar, zayıf kas tonusu ve öğrenme güçlüğü yer alabilir.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

Erkeklerde kısırlık belirtileri şunlar olabilir:

  • Cinsel istekte azalma veya yok olma
  • Ereksiyon problemleri
  • Ejakülasyon sorunları (erken veya gecikmiş)
  • Testislerde ağrı veya şişlik
  • Sperm sayısında azalma veya yokluğu (azospermi)
  • Sperm kalitesinde düşüş (oligospermi)
  • Hormon düzeylerinde değişiklikler (testosteron gibi)
  • Vücut kıllarında azalma veya yok olma
  • Gelişme geriliği veya fiziksel bozukluklar
  • Yaşam tarzı faktörlerinde değişiklikler (sigara içmek, alkol tüketimi, aşırı kilolu olmak vb.)

Kısırlık belirtileri görüldüğünde, bir üroloji uzmanına veya cinsel sağlık uzmanına başvurmak önemlidir. Bu uzmanlar, erkeklerde kısırlık nedenlerini teşhis edebilir ve uygun tedaviyi önererek çiftlerin bebek sahibi olma şansını artırabilir.

Novafertil Tüp Bebek Merkezi bünyesinde yer alan güçlü laboratuvar, güçlü ekip ve bireyselleştirilmiş bütüncül tedavi yöntemleri sayesinde tedavilerin başarı oranı yüksektir. Doğru merkez seçimi, infertilite tedavisinin her aşamasında oldukça önemlidir. Özellikle de teknolojik gelişmeleri merkezine entegre eden klinikler tercih edilmelidir. Merkezimiz üreme tıbbı alanındaki en yeni teknolojileri tedavi sürecine entegre ederek sizi ve tedavinizi riske atmaz. Size en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilirsiniz. Sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. 

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan her türlü bilgi; kamuoyunu bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun. Sizlere aktardığımız bilgilerin; yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden, Novafertil Tüp Bebek Merkezi sorumlu tutulamaz.

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Zehra Bebek
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı