Polikistik Over PCOS

Polikistik Over

Polikistik over, kadınlarda henüz nedeni belli olmayan bir hormonal bozukluktur. Kadınlarda en sık belirtisi adet görmeme ve adet düzensizliği dir. Pek Çok kadın bel bölgesinde kalınlaşmadan, çene altı ve göbek çevresindeki kıllanmalardan, sivilcelerden ve erkek tipi saç dökülmesinden şikayetçidir. Bunların altında yatan neden sıklıkla polikistik over sendromudur. Hormonal bozuklukların neden olduğu polikistik over sendromu ayrıca kadınlarda kısırlık (infertilite) gibi sonuçlara yol açar.

Toplumdaki her beş kadından birinde görülen polikistik over sendromu kadınlardaki yumurtlama problemlerinin de başında gelir. Polikistik over sendromunun tanısının konulabilmesi için hastanın adetlerinin gecikmiş olması,erkeklik hormonunu fazla olması, ulturason muayenede PCOS görüntüsü,tüylenme ve sivilce görülmesi bulgularından en az ikisine sahip olması gerekir.

Polikistik Over Sendromu (pcos) Nedir?

Toplumdaki her beş kadından birinde görülen polikistik over sendromu kadınlardaki yumurtlama problemlerinin de başında gelir. Polikistik over sendromunun tanısının konulabilmesi için hastanın adetlerinin gecikmiş olması,erkeklik hormonunu fazla olması,tüylenme ve sivilce görülmesi bulgularından en az ikisine sahip olması gerekir.

Polikistik over, kadınlarda üreme hücresi yumurtalıkları ilgilendiren hormonal bir bozukluktur aslında. Normal şartlarda kadınlar her ay bir yumurta üretimi yaptığı için adet görür. Çünkü kadına adet gördüren şey yumurtlama hormonudur. Dolasıysla polikistik over de en büyük sorun yumurtaların büyüyüp çatlamaması durumudur. Büyüyüp çatlamadığı için kadınlar sıklıkla adet düzensizliğinden şikayet eder. Polikistik overde belli bir boyuta gelen yumurtalar çatlamıyor. Bunun nedeni halen bilinmemekte. Kadınlarda belli boyuta gelen yumurtaların çatlamayarak biriktirdiği yumurtaların görüntüsüne polikistik over görüntüsü denir.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri? Pcos Belirtileri?

Kadınların korkulu rüyası olan polıkıstık overin en sık belirtisi adet düzensizliği ve adet görememe durumudur. Adet düzensizliğinin farklı nedenleri olabilir aşağıdaki belirtiler polikistik overin belirtilerinden bazılarıdır;

  • Bel bölgesinde yağlanma
  • Kilo fazlalığı
  • Ciltte yağlanma
  • Sivilce
  • Adet görememe
  • Saç dökülmesi
  • Gebe kalamama
  • Kadına Bağlı Kısırlık (infertilite)
  • Çene altında ve göğüs bölgesinde kıllanma, polikistik over sendromunun belirtileridir.

 

Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

Polikistik over sendromu, doğuştan gelen nedeni halen bilinmeyen hormonal bir hastalıktır. Polikistik over yaşam boyu süren bir hastalıktır. Tedavi görmeyen hastalarda kalp hastalıkları,kan lipitlerinde bozukluk, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve rahim kanseri riski artar. Tip 2 diyabet riski katlanır.

Polikistik Over Sendromu Nasıl Tedavi edilir ?

Polikistik over sendromu, kronik bir rahatsızlıktır. Bu nedenle polikistik overli kadınlar yaşam kalitesini iyileştirmeye yönelmelidir. Sağlıklı beslenme, spor yapmak, alkol ve sigara kullanımını engellemek gerekir. Tedavi polikistik overin yaşam kalitesini düşüren nedenlerini ortadan kaldırmaya yöneliktir.

Polikistik Over Sendromu Hamile Kalmayı Zorlaştırır mı?

Normal kadınlarda her ay bir veya iki yumurta üretir. Bu yumurtalar sperm ile karşılaştığı zaman döllenir ve rahmin içerisine yerleşirse gebelik oluşur. Polikistik over sendromlu hastalarda ise kadının aynı anda birçok yumurtayı üretmeye çalışmasıyla fakat hiçbirini üretememesi yani çatlamaması durumu oluşur. Dolayısıyla polikistik overli kadınlar normal kadınlara göre her ay yumurtlama yapmayabilirler. Her ay yumurta yapmadıkları için doğal yolla hamile kalmakta zorlanırlar.

Polikistik Overli Hastalarda Aşılama ve Tüp Bebek Tedavisi

Polikistik overli kadınlar, normale göre yumurtalıklarında çok fazla yumurta barındırırlar. Fakat her ay düzenli yumurtlayamadıkları için çeşitli yollarla hastaların yumurtlaması desteklenebilir. Aşılama tedavisi polikistik hastalarda nispeten zor olabilir. Çünkü aşılamada polikistik overli hastalarda birden çok yumurtayı büyütebilirler. Oysa aşılamada büyütmek istenen yumurta sayısı bir veya ikidir.

Polikistik over sendromlu hastalarda tüp bebek başarı oranı normal kadınlara göre daha fazladır. Çünkü polikistik overli hastaların yumurtalıklarında daha fazla yumurta bulunur.

Polikistik overli hastalarda tüp bebek tedavisi dikkatle yapılmalıdır. Hormonların yüksek olduğu zamanda embriyo transferi yapılırsa hastanın gebe kalma olasılığı düşer. Dolayısıyla yumurtalar toplanıp spermlerle birleştirilip embriyo elde edilir. Daha sonra embriyolar dondurulur. Rahim dinlendirme işlem yapılır.Hastanın hormonal dengesi sağlandıktan sonra embriyolar transfer edilirse yüksek oranda gebelik elde edilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Fuat Ali

Op. Dr. Fuat Ali
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı