Androloji

Androloji Ne Demektir?

Kelime anlamı “Erkek bilimi” olarak bilinen androloji, erkek hastalıkları ile ilgili birçok tanıyı kapsamaktadır. Androloji, erkek üreme ve cinsel sağlık sorunlarını ele alan bir tıp dalı olarak da nitelendirilmektedir.

Androloji ve Üroloji Arasındaki Farklar?

Androloji, ürolojinin bir üst dalıdır ve temel olarak üreme ve cinsel sağlık sorunları ile ilgilenir. Erkeklerde cinsel ilişki ve cinsel organları ilgilendiren tüm anormal durumlar androloji bölümünü kapsar.

Androloji Neye Bakar?

Androloji, erkeklerdeki üreme sistemine bağlı olarak oluşan erkekte kısırlık (İnfertilite) ve mikropenis gibi birçok hastalıkların tedavisi ile ilgilenir. Bu hastalıkları listelendirecek olursak:

 • İyi Huylu Prostat Büyümesi ve Cinsel Sağlık Üzerine Etkileri
 • Prematür ejakülasyon (Erken Boşalma)
 • Erektil disfonksiyon (Sertleşme Problemleri)
 • Prostatit
 • Peyronie Hastalığı (Peniste Eğrilik)
 • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (HPV, Herpes v.b)
 • Azalmış cinsel istek
 • Erkek İnfertilitesi (Kısırlık)
 • Varikosel
 • Vazektomi

Androloji Bölümü Tedavi Alanları?

Erkek Kısırlığı (İnfertilite): Kısırlık (infertilite), yaklaşık bir yıl ve üzeri düzenli, korunmasız birlikteliğe rağmen çocuk sahibi olmama durumudur. Çiftlerin %15’i kısırlık sorunu yaşadığı için tedavi arayışları başlar. Kısırlık tanısı konulan çiftlerin yarısı erkek yarısı da kadındır. Çiftlerde kısırlığa sebep olan faktörler incelenir.

Sperm üretimi, spermin testislerden meni (semen) içine taşınması ve meni içerisinde yeterli sayı ve kalitede sperm bulunması sağlıklı bir gebelik için çok önemlidir. Erkek kısırlık nedenleri olarak başlıca varikosele rastlanır. Varikosel, erkeklerin skrotumda yer alan toplardamarların ısı düzenlenmesini şişerek genişlemesi ve büyümesi durumu olarak adlandırılır.

Hormonlar, beslenme bozukluğu, çevresel faktörler, ilerlemiş yaş ve spermleri taşıyan kanallarda tıkanıklık olması gibi birçok unsur sperm üretiminden taşınmasına kadar etkili olan faktörlerdir. Bu faktörler erkek kısırlığına sebep olmaktadır. Testisin doğuştan hastalıkları, testisin enfeksiyonları, operasyonları, tümörleri gibi çok sayıda etken de testisin sperm üretimini etkiler. Erkekte hiç sperm olmaması ya da az olmasını etkileyen diğer sebepler ise radyoterapi, kemoterapi ve çeşitli genotoksik ilaçlardır.

Androloji Bölümünde Sperm Nasıl Hazırlanır?

Androloji spermlerin aşılama ve mikroenjeksiyon tüp bebek için hazırlandığı bölümdür. Androloji laboratuvarında gerçekleştirilen işlemler, özel sistemler sayesinde titizlikle yapılmaktadır. Erkek hasta mastürbasyon yoluyla sperm numuneleri verir. Alınan sperm numuneleri özel işlemlerden geçirilerek meni içerisindeki hareketli spermler ile hareketsiz spermler ayrıştırılır. Ayrıca meninin içerisinde bulunan bakteri ve yabancı maddeler de ayrıştırılır. Buradaki amaç yumurtanın döllenmesini sağlayacak kaliteli ve hareketli bir sperm grubu oluşturmaktır.

Çocuk Sahibi Olamayan Çiftler Ne Yapmalı?

Erkeklerde kısırlık nedenleri birçok faktörden oluşmaktadır. Çiftler, erkek infertilitesi (kısırlık) tanısı konulduğundan itibaren ümitsizliğe kapılmadan muayeneye gelmeleri gerekir. Çiftlerin erkek partnerine sperm kalitesi ve sayısını değerlendirmek için sperm/semen analizi yaptırmak tahlillerin başında gelir. Bu analiz halk arasından erkek kısırlık testi olarak da bilinmektedir.

Değerlendirilen sonuçlar sonrası gerekli görülen bir durum var ise testislerin ultrason ile değerlendirilmesi, hormon ve genetik testlerin yapılması istenir. Tüm işlemler sonrası saptanan bir kısırlık durumu söz konusu ise kısırlığın altında yatan sebebe istinaden hormon tedavisi, enfeksiyon tedavisi ve cerrahi tedaviler ve yardımcı üreme teknikleri uygulanır.

Yardımcı Üreme Teknikleri Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), 2010’da yayınladığı verilere göre “normal sınırlarda bir sperm testinde” spermlerin sayısı tüm örnekte 39 milyon (mililitrede 15 milyon), ileri doğru hareketliliği %32, pH’ı >7,2; hacmi >2 ml, normal şekilli sperm oranı (morfoloji) %4 üzerinde olmalıdır. Oligospermi, sperm sayısının düşüklüğü anlamına gelen bir tanıdır. Eğer sperm konsantrasyonu bir mililitrede 15 milyonun altında ise oligospermi olarak kabul edilmektedir.

Oligospermi bireylerde sperm sayı ve kalitesini bozan hastalıkların tedavisini takiben, hareketli sperm sayısı 5 milyona ulaşırsa, aşılama (İntrauterin İnseminasyon – IUI) tedavisi uygulanır. Eğer aşılama işleminde başarısız olunursa tüp bebek tedavisine geçilir.

Hiç Spermi Olmayan Erkeğe Ne Yapılır?

Erkeğe bağlı kısırlık, bireylerde yaklaşık %17  oranında görülmektedir. Azosperm olarak adlandırılan bu durumdan nüfusun %5-7 si etkilenmektedir ve çocuk sahibi olma şansı hala devam etmektedir. Hormonal durum değerlendirildikten sonra başta mikro tese cerrahisi olmak üzere birkaç tedavi yöntemi bulunmaktadır. Azosperm hastalığı doğuştan olabileceği gibi sonradan da oluşmaktadır. Azospermi problemi yaşayan erkeklerde cerrahi müdahaleler yardımı ile sperm elde edilebilir. Bu spermler tüp bebek tedavisinde mikroenjeksiyon sırasında kullanılabilir. Bu nedenle birçok erkek doğal yolla çocuk sahibi olabilmektedir.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

Kısırlık belirtileri erkek ve kadınlarda farklıdır. Erkekte kısırlık belirtileri şu şekildedir:

 • Çocuk sahibi olamamak başlıca belirtilerindendir.
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları
 • Düşük sperm sayısına sahip olmak
 • Testiste oluşan ağrı ve şişme durumu
 • Hormonal bozukluğa bağlı, sakal, bıyıkta veya diğer vücut kıllarında azalma olma durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.