NGS – Kapsamlı Kromozom Taraması

NGS – Kapsamlı Kromozom Taraması Nedir?

Ngs, kapsamlı kromozom taramasında kullanılan genetik analiz teknolojisidir. Yeni nesil dizileme olarak da adlandırılır. Tüp bebek ngs yöntemi ile embriyo, transfer öncesinde hızlı ve kapsamlı şekilde taranır. Tarama sırasında kromozom düzeyinde genetik problem ya da hasar var mı diye bakılır. Genetik bir problem var ise embriyo transfer öncesinden saptanır. Çünkü embriyolarda, kromozom bozukluğu varsa tedavi sağlıklı gebelikle sonuçlanmaz. Ngs genetik tarama ile 24 kromozomun tamamı kapsamlı şekilde tarandığı için sağlıklı embriyo seçilir. Ngs ile tüp bebek yaptıranların sağlıklı gebelik şansını artmıştır.

NGS Kimlere Uygulanır?

  • Tekrarlayan düşüklerde,
  • 38 yaş üzeri anne adaylarında,
  • Şiddetli erkek kısırlığında,
  • Sebebi bilinmeyen kısırlık vakalarında,
  • Tekrarlayan tedavi başarısızlıklarında uygulanır.

NGS Tekniğinin Özellikleri Nelerdir?

Tüp bebekte ngs yöntemi ile hücrelerdeki kromozomların sayısal ve yapısal problemleri kapsamlı ve doğru şekilde saptanır.

Farklı kromozomal yapıya sahip iki ya da ikiden fazla hücre topluluğu içeren embriyolara “mozaik embriyo” denir. NGS tekniği ile mozaik embriyolar daha kolay belirlenmektedir.

Ngs ile gen bozuklukları ve kromozom düzeyindeki hatalar, hassas düzeyde tespit edilir. Bu sebeple HLA tiplemesi ile eş zamanlı olarak kapsamlı kromozomal tarama yapılmasına olanak sağlar.

NGS Testi Fiyatı Ne Kadardır?

NGS test fiyatı, NGS testi yapan hastane ve kliniklere göre farklılık gösterir. Merkezimizden; tedavi, tüp bebek tedavi fiyatları ve ödeme hakkında bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilirsiniz. Sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir