Sperm Dondurma

Sprem Dondurma Tüp Bebek

Sperm Dondurma Nedir?

Sperm dondurma, erkek üreme hücresi olan spermlerin ilerleyen zamanlarda çözülerek tüp bebek yöntemi ile kullanmak için laboratuvar ortamında dondurularak saklanması işlemine denir.  Özellikle kanser tedavisi gören kemoterapi uygulanan erkeklerde bu yöntem  kemoterapi öncesi yapılırsa üretkenliklerini koruyabilmelerini sağlar. Bunun yanında hiç spermi olmayan erkeklerde cerrahi yöntemle sperm elde edildiğinde de Sperm dondurma işlemi yapılabilir.

Sperm Dondurma Nasıl Yapılır ?

 Sperm dondurma işlemi, erkekten sperm örneğinin alınmasıyla başlar. Sperm toplama işlemin yapılabilmesi için erkek 3 gün öncesine kadar cinsel ilişkiye girmemesi veya vücuttan sperm çıkışının olmaması gerekir. Bu sürenin uzatılması sperm hareketliliğini ve kalitesini düşüreceği için uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Örneğni erkek mastürbasyon yapmasıyla verebilir. Ancak bazı durumlarda sperm oranı az olabilir veya erkek bu yöntemi uygulamak istemeyebilir. Bu gibi durumlarda mikrocerrahi gibi yöntemlerle sperm toplama işlemi gerçekleştirilir. Erkekten alınan spermler analiz edilir bu işleme semen analizi denir. Gerekli analizlerle sperm sayısı, sperm kalitesi, sperm hareketliliği ve yapısı incelenerek değerlendirilir. Alınan sperm yeterli kalitede ise spermler özel olarak formüle edilmiş sperm dondurma sıvısı kullanılarak -197 derecede dondurulur ve uzun yıllar korunur.

Sperm Dondurma Yöntemleri Nelerdir?

 Sperm dondurma öncesinde semen analizi yapılan spermler iki farklı yöntem ile dondurulur.

  • Yavaş Sperm Dondurma :Analizleri tamamlanan spermler 3-4 saat içinde dondurulur ve -197 derece olan sperm dondurma sıvısı tankına daldırılır.
  • Hızlı Sperm Dondurma : Yüksek dondurma solüsyonları yardımıyla ani ısı düşüşü ile birlikte hücre etrafında cam katı yüzey oluşturarak korunmaya çalışılan vitrifikasyon yöntemi uygulanır. Alınan spermler steril çubuk ve azot buharı 10 dakika temasa bırakılır. Daha sonra -197 derecede azot tankına daldırılır. Spermin sıcaklığı 37 dereceden -197 dereceye düştüğü için spermlerin canlı kalma olasılığı daha fazladır.

Sperm Dondurma Kimler İçin Uygundur ?

  • Kemoterapi tedavisi gören erkeklerde,
  • Testis ameliyatı (opere) geçirecek hastalarda,
  • Sperm sayısı çok az olan ve ilerleyen yıllarda tükenme ihtimali olan erkeklerde,
  • Sperm hücresi menide bulunmayan ve ameliyatla sperm alınan erkeklerde daha sonra kullanmak amacıyla,

 

Sperm Dondurmada Başarı Oranı ?

Sperm dondurma işleminde, alınan spermin sayısı, hareketliliği, kalitesi ve son teknoloji laboratuvarlarda dondurma işleminin yapılması başarı oranını etkilemektedir. Son teknoloji yöntemlerle yapılan sperm dondurma işlemlerinde spermler uzun yıllar verimliliği koruyabilmektir. Doğru yöntemlerle yapılan sperm dondurma işlemlerinde çocuk sahibi olma olasılığı oldukça yüksektir.

Sperm Dondurma Fiyatları ?

Sperm dondurma fiyat bilgileri için merkezimizi arayabilir veya form doldurarak temsilcilerimizin sizinle en kısa sürede iletişime geçmesini isteyebilirsiniz. Temsilcilerimiz aklınız da ki tüm soruları ve fiyatları size en kısa zamanda ileteceğinden hiç şüpheniz olmasın.

Popüler Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Zehra Bebek
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı