Prenatal Testler

Prenatal Testler

Bebeğin embriyo ile doğum arasındaki evresine “fetüs” denir. Halk arasında “cenin” olarak da bilinir. Fetüs, prenatal testler ile taranır. Böylece belirli genetik hastalıklar olup olmadığına dair tanı konulur. Prenatal tanı teknikleri birbirinden farklıdır. Gebelik haftası ve uygulanma nedenine göre tanı tekniği belirlenir.

Artık teknolojinin gelişimi sayesinde girişimsel bir müdahalede bulunmadan da fetüste, bazı genetik hastalıkların taranması mümkündür. Bu işlem anne adayından kan örneği alınarak yapılır.

Tarama Testleri (Girişimsel Olmayan Prenatal Testler)

  • İkili Test: Ultrasonografi ile fetüs detaylı şekilde ( baş- popo mesafesi, ense saydamlığı kalınlığı) değerlendirilir. Sonrasında anne adayından alınan kan örneği ile ultrasonografik bilgiler birleştirilerek risk olup olmadığı analiz edilir. Gebeliğin 11-13. haftalarında uygulanır.
  • Üçlü Test: Anne adayının kolundan kan alınarak üç farklı hormonun(hCG, Alfa-feto protein [AFP] , Estriol [E3]) değerleri analiz edilir. Gebeliğin 16-18. haftalarında uygulanır.
  • NIPT: Anne adayından kan alınarak fetüse ait sınırlı sayıdaki kromozomlara bakılır. Gebeliğin 10. haftasından itibaren uygulanır.

Tanı Testleri (Girişimsel Prenatal Testler)

  • Koryon Villüs Biyopsisi (CVS):Plasentadan yapılan örneklemeden genetik tanı saptanır. Gebeliğin 11-14. haftalarında uygulanır.
  • Amniyosentez (AS):Bebeğin içinde bulunduğu sıvıdan genetik tanı saptanır. Gebeliğin 15-19. haftalarında uygulanır.
  • Kordosentez (KS):Kordondan alınan kanda örnekleme yapılarak genetik tanı saptanır. Gebeliğin 18-24. haftalarında uygulanır.

Prenatal Tarama Ve Tanı Testlerinin Dezavantajları Nelerdir?

Prenatal tarama ve tanı testlerinin, anne ve bebek için hiçbir zararı yoktur. Tüm anne adaylarına güvenle yapılır. Ancak bebeğin tam steril olan iç ortamına iğne yardımı ile girildiği için az da olsa risk vardır.

Prenatal Tarama Ve Tanı Testleri Kesin Sonuç Verir Mi?

Tarama testleri her zaman kesin sonuçlar vermez. Tarama testi yaptıran anne adaylarında risk çıkarsa, tanı testleri uygulanmalıdır. Tanı testleri, fetüsün genetik yapısını net olarak gösterir. Böylece tanı testlerinin güvenirliği yüksektir.

Prenatal Testler Fiyatı Ne Kadar?

Prenatal testlerin fiyatı, hastane ve kliniklere göre farklılık gösterir. Merkezimizde tedavi, tüp bebek tedavi fiyatları ve ödeme hakkında bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilirsiniz. Sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir