Vajinismus

Vajinismus nedir?

Vajinismus, kadının cinselliği istemesine rağmen cinsel birleşme sırasında vajinanın dışını çevreleyen kasların korku ve kaygıya bağlı kasılması ile cinsel birleşmenin gerçekleşememesi duruma denir.

 Vajinismus hastalığı, sıklıkla jinekolojik muayene ile teşhis edilebilir. Bu muayenelerden endişe eden kadınlar için ise psikiyatristler ve psikologlar; bilinçaltlarında yatan korkuları, yanlış cinsel bilgilere sahip olmalarını, geçmiş öykülerinde buna sebep olacak detayları farkederlerse muayene olmaksızın da teşhis edilebilirler. Sıklıkla  ‘kaygı bozukluğu’ şeklinde tanımlanmaktadır. Korku aslında beden bütünlüğünü koruyan,bizi hayatta tutmaya yarayan güçlü bir duygudur. Çünkü korku duygusu ile bir takım tehlikelerden korunuruz. Fakat kadın bedeninin fizyolojik davranışlarına karşı korku geliştiği zaman, özellikle cinsel fonksiyonlara karşı korku geliştiğinde, faydadan ziyade vajinismus diye tanımladığımız bir cinsel işlev bozukluğuna dönüşmektedir. Kadın cinsel birleşme sırasında, jinekolojik muayenede, parmak, tampon veya fitil gibi cisimleri vajina içerisine almada, ağrı veya hiç alamama gibi sıkıntıları yaşar.

2013 yılında ABD Psikiyatri derneği tarafından yapılan sınıflama sisteminde ‘vajinismus’ ve ağrılı birleşme (disparoni) sorunu aynı sınıfta genito pelvik ağrı ve penetrasyon bozukluğu grubunda yer almıştır. Bu tanıma göre vajinismus bir cinsel ağrı ve birleşme problemi olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle kadın doğum hekimlerinin daha fazla ilgi alanına girmiştir. Fakat bu konuda eğitim almamış jinekologlarca tedavi edilmesi biraz güçtür. Cinsel terapistler bu konuyla daha çok ilgilenmektedirler.

Vajinismus Hastalığı Nasıl Bir Hastalıktır ?

Vajinismus hastalığı, cinsel işlev bozukluğu olmasının yanı sıra çiftlerin birbirlerine olan duygularının yıpranmasına, evlilik içinde çatışmaların yaşanmasına, ortak hazza ve en önemlisi neslin devam etmesine zarar veren ama tedavisi olan bir hastalıktır. Ülkemizde her 10 kadından 1’inde sorun olan vajinismus sadece kadınların değil çiftin ortak sorunu olarak görülmelidir.

Vajinismus Çeşitleri Nelerdir ?

Birincil ve ikincil olmak üzere vajinismus iki şekilde inceleyebiliriz.

Birincil vajinismus: Daha önce hiç cinsel ilişkiye girmemiş, cinsel birleşmeyi denemelerine rağmen birleşmenin olmadığı durumdur. En sık görülen vajinismus türüdür. Bu hastaların birçoğu daha önce ilişkiye girmediği için bakiredir.

Sekonder vajinismus: öncesinde cinsel birleşmede bir sorun yaşamayan kadınlarda, zor doğumlardan, vajinayla ilgili cerrahi müdahalelerden, jinekolojik muayenelerin ağrılı olabilmelerinden kaynaklanan sonradan oluşan vajinismus türüdür. Bu hastalarda sonradan oluşan ağrılı cinsel ilişki veya kasılma durumu söz konusudur.

Disparoni Nedir ?

Cinsel ilişki sırasında ağrı durumuna disparoni (dyspareunia) denir. Bu kadınlar zor da olsa cinsel ilişkiye girebilirler, fakat ağrı çekmekten kaynaklı haz alamazlar, orgazm olmakta çok zorlanırlar. İlişkiye bir şekilde girebildikleri için zor da olsa jinekolojik muayene de olabilirler. Vajinismus hastalarının bir kısmı hiç cinsel ilişkiye giremez. Bir kısmı ise ağrılı cinsel ilişki yani disparoni durumu yaşarlar.

Vajinismus Sebepleri Nelerdir?

Vajinismusun en önemli sebebi cinsel yaşamla ilgili doğru bilinen yanlışlardır. Erken yaşta kız çocuklarına yanlış bilgiler verilmesi ya da hiç bilgi verilmemesi ile başlar. Kız çocuklarının bilinçaltına yerleştirilen cinsellikle ilgili korku ve endişeye neden olan mesajlar vajinismusun önemli nedenleri arasındadır. Kadınlarda erken yaşta başlayan korku ve endişe ilk cinsel ilişki veya ilk gece korkusu ile karşımıza çıkar. Cinsel birleşmenin çok acı vereceğine, aşırı kanayacağına, zarın yırtılırken çok ağrı ve acı vereceğine, birleşirken çiftin kilitli kalacağına dair anlatılan yanlış hikayeler kadınlarda korku ve endişeye neden olur. Bu olumsuz psikolojik baskı durumları kadınlarda fiziksel kasılmalara yani vajinismusa neden olmaktadır.

  • Kadın ve erkeğin cinsel mitleri (yanlış hikayeler)
  • Doğru bilinen yanlışlar
  • Cinsel travmalar
  • Bilişsel çarpıtmalar
  • Kızlık zarına verilen önem ve zarla ilgili yanlış bilgiler
  • İlk gece korkusu

 

Vajinismusun Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri, ön sevişme sırasında gayet rahat ve haz alan kadının, cinsel birleşme (penetrasyon) sırasında ağrı endişesiyle kendisini kasması, bacaklarını kapatması, partnerini itmesi, kalçasını yukarı veya yana kaçırma durumlarıdır. Kadın klitoris uyarısı yani elle uyarı ya da sürtünme ile orgazm ve tatmin duygusu yaşayabilir. Fakat birleşme sırasında haz yerini acı ve ağrıya bıraktığından endişe ve kaygı artar ve çiftin birleşmesi imkansız hale gelir.

Vajinismus Tedavisi ?

Vajinismus, sadece kadının değil çiftin ortak sorunudur. Tedaviye çiftlerin birlikte katılması tedavide başarıyı doğrudan etkiler. Bu tedavi de eşin desteği, verilen davranış ve aşk ödevlerine eşlik etmesi kadının kendini güvende hissetmesine sebep olacağından tedavi süresini de kısaltmaktadır.

Vajinismus tanısının bir jinekolog muayenesinden sonra konması daha sağlıklıdır. Fakat kadın jinekolojik muayeneyi reddediyorsa gösterdiği belirtiler doğrultusunda psikiyatrist ya da psikologta vajinismus varlığını tespit edebilir. Daha sonra terapilere başlanır. Bilişsel ve davranışsal terapiler, nefes ve gevşeme egzersizleri tedavinin parçasını oluşturur. Doğru bilinen yanlışlar ortadan kaldırılarak çiftlere cinsel eğitim verilir. Cinselliğe karşı olumsuz önyargılar, endişe ve korkuya neden olan durumlar açıklanarak ortadan kaldırılır. Tedavide sadece cinsel birleşme değil kadının cinsel ilişkide zevk alma ve orgazm olma teknikleri anlatılır. Vajinismusun ilaç veya operasyonla tedavisi mümkün değildir.

Öneri

Vajinismus, kadınların cinsel rahatsızlıkları arasında tedavideki başarı oranı en yüksek hastalıktır. %100 tedavisi vardır. Tedavi için vakit kaybetmeden bir jinekologla ya da cinsel terapistle görüşmenizi öneririz. Çünkü vajinismus bozukluğu kendi kendine düzelmez, zamanla geçmez. Mutlaka psikolojik destek alınmalıdır. Kaygı ve korkuya yönelik bir çalışma yürütülmelidir. Erkeklerin eşlerine destek olması ve konuyu ortak sorunları olarak görmeleri çok önemlidir. Birlikte tedavi süreci başarıyı artıracak, tedavi zamanını kısaltacaktır. Cinsel terapist sorunu çözdükten sonra bir jinekologla da ortak çalışarak kadının tam olarak iyileşmesini sağlayabilir.

#kadınlıkgüzeldir.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.