Rahim Dinlendirme

Rahim Dinlendirme. Rahim Dİnlendirme Yöntemi Nedir ?

Rahim dinlendirme, tüp bebek tedavilerinde son dönemde çok titiz bir şekilde uygulanan yöntemler arasındadır.. Bazen tedavi süreci embriyo transferinin daha sonra yapılması durumunda gebelik oranının yükseleceği şekilde gelişebilir.Bu durumda rahme yerleştirilmez. En kaliteli, en yüksek teknolojide tüm embriyolara zarar vermeyecek şekilde dondurulur. Ek analizler ve testler yapılarak rahim içi problemler belirlenir. Rahmin düzeltilmesi, gençleştirilmesi gebeliğe hazırlanması ve anne adayının kendini en rahat ve keyifli hissettiği dönemde embriyolar çözüp transferi gerçekleştirmek yüksek gebelik oranlarını sağlar. Beklenen bu sürece rahim dinlendirme denir.

Tüp Bebekte Rahim Dinlendirme Neden Önemlidir?

 Rahim dinlendirme başarı oranını arttırmak açısından için çok önemlidir. Yumurta uyarıcı tedavi aşamasında kullanılan iğnelerin yan etkilerinden kurtulup rahmin embriyoyu tutabilme etkisini arttırmak için tercih edilen bir yöntemdir. %15 civarında da tüp bebekte başarıyı etkilediği, arttırdığı bilinmektedir.

Rahim Dinlendirme Tekniği Ne Zaman Uygulanır ?

 Rahim duvarının fazla kalınlaşması,rahim duvarının ince olması veya östrojen ve progesteron hormonlarının kontrol dışında yükselmesi, tedavi esnasında rahim içerisinde oluşan polipler vb. rahim içerisine yerleştireceğimiz embriyonun tutunması üzerinde olumsuz etki yaratır. Bu tarz problemler yaşanan hastalarda, özellikle simülasyon sonrasında yani tüp bebek ilaçlarını kullandıktan sonra ve yumurta toplama işlemi yapıldıktan sonra rahmi dinlendirerek normal şartlar elde edilir ve transfer planlanır. Tüp bebekte başarı oranını artırdığı ve rahim dinlendirerek hamile kalanların oranının fazla olduğu bilinmektedir.

Popüler Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Zehra Bebek
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı