Mikroçip

Mikroçip Tüp Bebek

Mikro çip bebek nedir? Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde bazı nedenlere bağlı olarak kısırlık sorunu olabilmektedir. Bu sorunla karşı karşıya kalan her çift için uygulanacak teknikler farklıdır. Her geçen gün yardımcı üreme teknikleri için farklı yöntemler geliştirilmektedir.

Mikroçip bebek yöntemi de bu kapsamda geliştirilmiştir. Yani çip bebek yöntemi, kısırlık problemi yaşayan çiftler aşılama veya tüp bebek yaptırmak istediğinde sperm seçmek için kullanılır.

Sperm seçerken kullanılan eski yöntemler (Swim-Up (yukarı yüzdürme), Dansite gradient (yüksek hızda santrifüjde ağırlığına göre ayırma) vb.) DNA fragmantasyonu yüksek olan sperm örneklerinde yeterli değildir. Mikroakışkan çipler diğer sperm seçme yöntemlerine göre kullanımı daha kolay ve üstün biyoteknolojik bir araçtır.


Çip Bebek Yöntemi Nedir?

Günümüzde çocuk sahibi olamama durumunun %50’si erkek bireylerden kaynaklıdır. Erkekte kısırlık sebepleri değişken olsa da en sık görülen sebepler arasında menideki sperm sayısı, hareketliliği ve morfoloji açısından yeterli olmama durumu vardır. Erkek bireylerde bu problemler var ise doğal yollardan çocuk sahibi olma durumu yok denecek kadar düşüktür. Problem tespit edildiği anda çip bebek yöntemi gibi üremeye destek olan tedavi yöntemleri devreye girer. Son dönemde geliştirilen mikroçipli tüp bebek tedavisi, kısırlık problemi yaşayan çiftler için umut kaynağı olmuştur.

Sperm çipleri, mikro kanalcıklardan oluşmaktadır. Mikro kanallar da iyi kalitedeki spermlerin seçimine yardım eder. Çipbebek tekniğinde amaç, meni de yumurtanın döllenmesini sağlayacak kaliteli ve hareketli spermlerin, yumurtayı dölleyemeyecek kalitesiz spermlerden ayrışmasıdır. Kaliteli spermler ve yumurta hücresinin birleşmesi ve neticesinde döllenmesi ile 5. güne ulaşan gelişen embriyolar elde edilir. Ayrışan kaliteli spermlerin oluşturduğu embriyolar ile tüp bebek tedavisinde gebe kalma şansı artmıştır. Kısırlık problemi olan erkek bireyler, çocuk sahibi olmak için mikroçip yöntemi tercih etmesi durumunda başarı oranı daha da artacaktır.

Tüp bebek tedavisinde mikroçip yöntemi ile birçok gebelik elde edilmiştir. Çünkü mikroçip yönteminde mikro akışkan teknolojisi kullanılarak daha doğala yakın ve DNA yapısı en iyi olan sperm seçilimi gerçekleştirilmektedir. Tüp bebek mikroçip ile oluşan gebeliklerde en iyi ve en kaliteli sperm seçildiği için mikroenjeksiyon sonrası daha kaliteli embriyolar oluşturulmaktadır. Böylelikle bebekler oldukça sağlıklıdır.


Mikroçipli Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Mikro enjeksiyon işlemi için sperm hazırlanır. Akışkan çip kanalcıklarına, özel olarak üretilen solüsyon ardından da spermler yerleştirilir. Spermler, tüplerden yumurta hücresine ulaşmaya çalışır gibi bu kanalcıklardan geçişi başlar. Mikro akışkan çip burda bir süzgeç görevi görmektedir. Uygulama sonunda sağlıksız DNA hasarlı spermler bu kanallarda takılmaktadır. Sağlıklı ve DNA kırıkları daha az olan kaliteli spermler ise mikro kanallardan geçerek karşı bölümde toplanır. Daha sonra genetik olarak daha iyi seçilen bu spermler, mikroenjeksiyon yönteminde kullanılarak kaliteli embriyolar elde edilir.


Mikroçipli Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Mikro çip tedavisi daha çok erkek kısırlığı kaynaklı tedavilerde kullanılsa da diğer sebeplerden kaynaklı kısırlık sorunu yaşayan çiftler için de uygundur.


Mikroçip Tüp Bebek Fiyatları

Her çiftin kısırlık sorunları altında farklı nedenler yatmaktadır. Uygulanacak yöntemin detaylarına göre tüp bebek tedavisi ile kombinlenen mikroçip bebek fiyatları, çip bebek yapan hastaneler ve kliniklere göre farklılık gösterebilmektedir. Merkezlerimizde uyguladığımız tedaviler, tüp bebek tedavi fiyatları ve ödemelerle ilgili bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilir ya da sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Zehra Bebek
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı