Yumurta Rezerv Düşüklüğü (Amh)

Yumurta Rezervi Nedir ?

Yumurta rezervi, kadınların sahip yumurta sayısı ve kalitesi şeklinde ifade edilebilir. Kız bebekler anne karnında yumurta üretimine başlar. Adet ile başlayan doğuma kadar ve sonrasında yaş ilerledikçe yumurta sayısı azalır ve biter.

Düşük Yumurta Rezervi Nedir ? (AMH Düşüklüğü)

‘Düşük yumurta rezervi, kadınlarda belli sayıda yumurta bulunur. İlerleyen yaşlarda bu yumurtalar giderek azalır ve kalitesi düşür. Fakat bazı kadınlarda beklenen yumurta sayısından daha az yumurta rezervi bulunur buna düşük yumurta rezervi denir. Yumurta düşüklüğünün birçok sebebi vardır. Fkat temelde yatan en önemli neden genetik faktörlerdir.

Yumurta Rezerv Düşüklüğü Nedenleri ?

Yumurta rezervinin azalmasının en önemli nedeni genetik yatkınlık ve yaştır. Özellikle ailede erken menopoz hikayesi olan kadınlarda genç yaşlarda yumurta rezervi düşüklüğü olasıdır.

Yumurta rezervi düşüklüğünün diğer nedenleri ise;

  • Sigara ve alkol tüketimi, kafein
  • Kemoterapi
  • Radyoterapi
  • Çikolata Kisti (endometriozis)
  • Yumurtalıklarda cerrahi operasyon
  • Çevresel faktörler
  • Gıdalarda bulunan zararlı kimyasallar
  • Fazla kilo, sağlıksız beslenme yumurta rezervi az olmasının nedenleridir.

 

Azalmış Yumurta Rezervi Belirtileri ?

Kadınlarda adetin ilk günlerinde yapılan ultrasonografi (Usg) ve kan testi ile yumurta rezervleri kontrol edilir. Böylece kadının yaşına uygun yumurta sayısı ve kalitesi teşhis edilir. Bazı hormon testleri Anti-Müllerian Hormonu (AMH) yapıldıktan sonra güvenilir sonuçlar elde edilir. Adetin 2. veya 3. günü hastanın FSH ve E2 değerleri de teşhisi koymak için birlikte değerlendirilmelidir. Bu tetkikler bize kadında yumurta rezervleri hakkında bilgi verir.

Kadınlarda iki adet kanaması arasındaki sürenin azalması ve adet kanamasında ki yoğunluk yumurta rezervinin azaldığını gösteren en önemli belirtilerdir. 

Yumurta Rezervi Düşük Olan Kadın Hamile Kalabilir mi?

Yumurta rezervi düşük olan bekar kadınlarda yumurta dondurma işlemi önerilebilir. Evli olanlarda ise doğurganlığı ertelemeleri önerilmez. Yumurta rezervi düşüklüğü geri döndürülemeyen bir süreçtir Evli kadınlar bu sürece girmiş ve şimdilik çocuk düşünmüyorsa embriyo dondurma işlemi yaptırabilir. Normal yollarla çocuk sahibi olma şansları vardır ancak çok zaman kaybetmeden çocuk sahibi olabilmeleri amacıyla tüp bebek tedavisi ile yumurta rezervi düşük olan kadınların çocuk sahibi olması tavsiye edilir. Tedavide en kaliteli yumurtalar kullanılarak laboratuvar ortamında döllenme işlemi yapılır. Döllenme işlemi sonucunda sağlıklı embriyolar elde edilir ve rahim içine transfer edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Zehra Bebek
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı