Endometriozis

Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir ?

Endometriozis, rahmin iç kısmında bulunan ‘’endometrium’’ tabakasının rahim dışında oluşmasıdır. Bu dokuların yumurtalıklarda yerleşmesi adet benzeri kanamalara yol açar ve koyu kahve renginde kan birikmesine bağlı kist oluşturmasına çikolata kisti adı verilir.  Dünya çapında yaklaşık 176 milyon kadında endometriozis bulunmaktadır.Bu durum üretken dönemde yani adetlerin başlamasından menopoza kadar geçen yıllarda 10 kadından 1’inde görülmektedir. Adetten önce ve adetten sonra, yumurtlama döneminde, tuvalete gidildiğinde oluşan ağrılar belirtilerini gösterir.

Endometriozis lezyonları en sık olarak yumurtalıkların içinde bulunur ve çikolata kisti adını alırlar. Ayrıca tüplerde rahmin alt bölümünde ve arkasında, rahmi yerinde tutan uterosacral bağlarda kalın bağırsaklarda, mesanede ve karın iç zarının üzerinde bulunur. Bazı kadınlarda belirli genler endometriozis gelişmesine neden olabilir.

Endometriozis Belirtileri Nelerdir ?

Endometriozise bağlı,karın alt bölümünde kronik ağrı,yorgunluk,ağrılı cinsel ilişki, gebe kalma güçlüğü (infertilite) oluşabilir. Çoğu kişi bu belirtilerin endometriozise bağlı olduğunu bilmemektedir. Bu farkındalık eksikliği tedavinin gecikmesine neden olmaktadır.

  • Ağrılı Adet Görme
  • Yumurtlama sırasında ağrı
  • Dışkılama sırasında ağrı
  • Adet Döneminde normalden fazla kanama
  • Ağrılı Cinsel İlişki
  • Karın alt bölümünde kronik ağrı
  • Kısırlık (infertilite)
  • Yorgunluk

 

Endometriozis Tanısı Nasıl Konulur?

Endometriozise tanı koymak zor olabilir. Çünkü benzer belirtilere neden olan diğer durumlarla sıklıkla karıştırılmaktadır. Kadın hastalıkları muayenesi ile birlikte, diğer belirtilerinizin listesinin bulunması doktorunuzun teşhis koymasına yardımcı olacaktır. Hastanın belirtilerini samimi ve açıkca anlatması gerekir. Ne sıklıkta oluyor, şiddetleri ne kadar? Tanı için ultrason (USG) veya emar (MR) yapılması gerekebilir. Ancak küçük endometriozis lezyonları bu incelemelerle görülmeyebilir. Kesin teşhis için laparoskopi gerekebilir.Aslında bugün kitle transvajinal ulturasonla rahatça gözlenebilir ve okadar tipiktir ki başka hiçbir şey ile karıştırılmaz.

Endometriozis Tedavisi ?

Endometriozisin, bilinen tam bir tedavisi yoktur. Ancak belirtilerinizin azaltılması ve yaşam kalitenizin artırılmasına yardımcı olacak tedaviler bulunmaktadır. Önemli olan sizin için doğru çözümü bulmaktır. Bunun için doktorunuzla belirtileriniz hakkında konuşmanız,gündelik yaşamınızı nasıl etkilediğini anlatmanız ve çocuk sahibi olmayı şimdi mi, ileri bir tarihte mi istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Günümüzde uygulanan tedavi seçeneklerinden ameliyat en girişimsel tedavi şeklidir. Endometriozis lezyonları teşhis için yapılan laparoskopi sırasında çıkarılma olanağı yaratır.Cerrahi işlemin başarısı cerraha bağlıdır.

Hormon tedavisi aylık kanamaları önlemek için adet döngülerinin baskılanmasıdır. Rahim iç katmanını ve endometriozis lezyonlarını küçülterek etki eden çeşitli ilaçlar bulunmaktadır. Doğum kontrol hapları sıklıkla özellikle genç kadınlarda ilk tedavi seçeneği olarak kullanılır.

GnRH analogları, aylık enjeksiyon olarak veya günlük burun spreyi olarak alınabilir. Bu tedavi genellikle 6 aya kadar önerilir ve geçici bir menopoz hali yaratır. Progestinler, progesteron hormonuna benzeyen sentetik hormonlardır.  Günlük tablet,haftalık veya aylık enjeksiyon ve rahim içi araç olmak üzere farklı formlarda bulunur. Sizin için en etkili ve en az yan etki gösteren tedavi yöntemi belirlemek için hekiminize danışmanızı öneririz.

Çikolata kisti tanısı koyulan hastaların çocuk sayısını biran önce tamamlamaları gerekmektedir. Çünkü bu kistler ısrarcıdır. Diğer yumurtalığa geçebilir, büyüyebilir ve yumurta sayısını hızla azaltabilir.

 

Çikolata Kisti (Endometrioma) Kimlerde Görülür ?

Çikolata Kisti, bazı kadınlarda hiç belirti vermezken, bazı kadınlarda daha hafif belirtiler gösterebilir. Endometriozis kadınların üretken dönemlerinde yani adetlerin başlangıcından menopoz dönemine kadar yaklaşık 10 kadından 1’inde görülebilmektedir.

 

Çikolata Kisti Hamile Kalmayı Engeller mi?

Çikolata kisti, kısırlığa sebep olan bir hastalıktır.

Ancak erken teşhis edilen hastalarda tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olunabilir.

Öneri;

Endometriozis ile savaşabilirsiniz. Ağrıyı normal kabul etmeyin. Günlük işlerinizi yapmakta zorlanıyorsanız doktorunuzla belirtileriniz konusunda açıkça konuşun ve tedavi seçeneklerini değerlendirin. Tedavinin sizin tedaviye verdiğiniz yanıta göre değişebileceğini unutmayın. Kendinize zihinsel ve bedensel olarak iyi bakın, iyi beslenin,düzenli egzersiz yapın ve yeterince dinlenin.

Eğer size çikolata kisti teşhisi konulmuş ise çocuk sahibi olmak için en iyi yöntem tüp bebek tedavisi olacaktır, erken hareket etmek çok önemlidir.

Novafertil Tüp Bebek Merkezi, endometriozis ve çikolata kistlerinin teşhisinde ve tedavisinde hasta odaklı birlikte hareket etmeyi önemseyen bir yaklaşımı benimsemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.