Embriyo Dondurma Nedir?

Embriyo dondurma (kriyoprezervasyon); laboratuvar ortamında elde edilen embriyoların dondurulmasıdır. Laboratuvar ortamında elde edilen embriyolar genellikle birden fazladır. Embriyolardan en fazla 2 tanesi anne adayının rahmine transfer edilir. Transfer sonrası kalan embriyolarda; embriyo kalite sıralaması yapılır. Sağlıklı embriyolar belirli bir derecede dondurularak saklanır. Bu işlem tüp bebek embriyo dondurma olarak tanımlanır. Tedavi olumlu sonuçlanmadıysa veya daha sonra tekrar gebelik düşünülüyorsa tüp bebekte dondurma işlemi oldukça mantıklıdır. Çünkü dondurulan embriyolar çözülerek tekrar anne adayına transfer edilir. Tabii ki embriyoların çözülme sonra canlılık göstermesi; merkez seçiminize bağlıdır. Dondurulmuş embriyo tutma şansı güçlü laboratuvar ve güçlü ekiple mümkündür.

Embriyo Dondurulmasının Avantajları Nelerdir?

  • Yüksek gebelik şansı.
  • Daha önceden embriyo elde edildiği için tedaviye sıfırdan başlanmaz. Buda tedavinin daha ekonomik olmasını sağlar.
  • Hem vakitten zaman kazanılır hem de fiziksel olarak daha az yorucu geçer.
  • Kadın yaşı ilerledikçe gebelik şansı azalır fakat embriyo dondurma işlemi ile sağlıklı gebelikler elde edebilirsiniz.
  • Kanser kemoterapisi ya da radyoterapisi öncesinde embriyo dondurmak da çocuk sahibi olma şansını yükseltir.

Dondurulan Embriyolar Hangi Ortamda Saklanır?

Donmuş embriyo yaklaşık beş sene kadar saklanabilir. Buda akıllara “Dondurulmuş embriyo transferi ne zaman yapılır?” sorusunu getirmektedir. Dondurulmuş embriyo transferi anne adaylarına göre farklılık gösterir. Rahim zarı tutunmaya hazır olduğu tarih gözetilerek transfer gerçekleştirilir.

Embriyo Dondurma Nasıl Yapılır?

Laboratuvar ortamında elde edilen embriyolar koruyucu bir sıvı ile karıştırılarak cam ampullere konulur. -196 derecede dondurulur. Çiftler ne zaman bebek sahibi olmak isterse öncelikle anne adayının rahim içi dokusu hazır hale getirilir. Sonrasında embriyolar çözülür ve kaliteli olanlar transfer edilir.

Novafertil Tüp Bebek Merkezi bünyesinde yer alan güçlü laboratuvar, güçlü ekip ve bireyselleştirilmiş bütüncül tedavi yöntemleri sayesinde tedavilerin başarı oranı yüksektir. Doğru merkez seçimi, infertilite tedavisinin her aşamasında oldukça önemlidir. Doktorlarımız size en uygun tedavi yöntemini uygulayarak sizi ve tedavinizi riske atmaz. Size en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilirsiniz. Sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan her türlü bilgi; kamuoyunu bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun. Sizlere aktardığımız bilgilerin; yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden, Novafertil Tüp Bebek Merkezi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Zehra Bebek
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı