Normal Doğum Nedir?

Normal Doğum Nedir? - Novafertil

40 haftaya yaklaşırken anne adaylarını bir korku salar ve araştırma sürecine başlar. Normal doğum; normal, vajinal yoldan yapılan bebeğin anne rahminden doğduğu doğumdur. Normal doğum genellikle kesi içermeyen bir doğumdur. Bu nedenle hemen hemen her anne adayı normal doğum yapmayı düşünmektedir. İdeal bir normal doğumda mümkün olduğunca müdahale edilmez. 

Doktorlar, bir kadının doğum şekline atıfta bulunurken normal doğum olarak bahsederler. Bazı normal doğumlarda ani gelişen bir risk sebebi ile sezaryen yapılabilir.

Normalde bebekler herhangi bir komplikasyon olmadan doğarlar ve hemen beslenir ve anneyle buluşturulurlar. Normal doğum, bebeğin dünyaya gelişinin  normal bir yoludur; olağandışı veya anormal değildir. Doğal doğumun avantajlarından biri de fizyolojik oluşudur. Doğumdan birkaç saat sonra anne normal aktivitesine dönebilir, yiyip içebilir. Yani sezaryen doğum gibi annenin hareketleri kısıtlanmaz. Normal doğum, sağlıklı bir çocuk sahibi olmanın kolay bir yoludur;

Normal Doğum - Novafertil

Normal Doğum Nasıl Yapılır?

3 evreden oluşan normal doğum süreci şöyledir:

1.Evre

Bu evrede rahim ağzı açılır ve genişler. 10 dakikada bir sancı gelir. Bu süreçte annenin kasılmaları takip edilirken bebeğin kalp atışları ölçülür.

2.Evre

Rahim ağzı tam olarak açıldığı için doğum başlar. Annenin sancıları da pik seviyeye ulaşır. Sancı aralığı 2-3 dakikaya düşer. 

3.Evre

Bu evrede bebek dünyaya gelmiştir. Doğuma kadar bebeği besleme görevi olan plasentanın çıkış sürecidir. Plasenta çıktıktan sonra rahim ve doğum kanalı kontrol edilir. Yırtık meydana geldi ise dikiş atılır ve doğum süreci sonlandırılır.

Normal Doğum Faydaları

  • Enfeksiyon riski düşüktür.
  • Sezeryana göre ağrısı daha azdır.
  • Daha erken taburcu olunur. Bu da maddi kazanç sağlar.
  • Bedenen kolayca toparlanılır.
  • Anne sütü daha erken salgılanır.

Normal Doğum Çok Acı Verir Mi?

Her kadının normal doğum süreci farklılık gösterir. Normal doğum acılı bir süreçtir ama bu kişinin ağrı eşiğine göre farklılık gösterir. Ağrı eşiği düşük olan kadınlar doğum acısını daha fazla hisseder. Normal doğum esnasında bu ağrı ile baş etmek için epidural kateterden faydalanılabilir 

Normal Doğum Çok Acı Verir Mi? - Novafertil

Novafertil Tüp Bebek Merkezi bünyesinde yer alan güçlü laboratuvar, güçlü ekip ve bireyselleştirilmiş bütüncül tedavi yöntemleri sayesinde tedavilerin başarı oranı yüksektir. Doğru merkez seçimi, infertilite tedavisinin her aşamasında oldukça önemlidir. Özellikle de teknolojik gelişmeleri merkezine entegre eden klinikler tercih edilmelidir. Merkezimiz üreme tıbbı alanındaki en yeni teknolojileri tedavi sürecine entegre ederek sizi ve tedavinizi riske atmaz. Size en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilirsiniz. Sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. 
Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan her türlü bilgi; kamuoyunu bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun. Sizlere aktardığımız bilgilerin; yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden, Novafertil Tüp Bebek Merkezi sorumlu tutulamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir