Rahim Duvarı Kalınlaşması

Rahim Duvarı Kalınlaşması - Novafertil

Rahim duvarı kalınlaşması, endometrium adı verilen rahim iç tabakasının normalden daha fazla kalın hale gelmesi olarak tanımlanabilir. Kalınlaşma, endometrium hücrelerinin anormal bir şekilde büyümesine veya endometrium dokusunun daha fazla miktarda oluşmasına neden olabilir. Bu durum, endometrial hiperplazi olarak adlandırılır ve kanser riskini artırabilir. Bu nedenle, rahim duvarı kalınlaşması olan kadınlar düzenli olarak muayene edilmelidir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri Nelerdir?

Rahim duvarı kalınlaşmasının belirtileri arasında şunlar bulunabilir:

 • Adet günlerinde şiddetli kanama veya kanama arası sürenin uzaması
 • Adet döneminin sıklığında veya şiddetinde değişiklik (2 âdet kanamasının 21 günden kısa aralığa sahip olması)
 • Ağrılı adet
 • Ağrılı cinsel ilişki
 • Infertilite (gebe kalamama/kısırlık)
 • Pelvik ağrı
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Bağırsak enfeksiyonları

Ancak unutulmamalıdır ki bu belirtiler aynı zamanda başka sağlık sorunlarının belirtileri olabilir. Bu nedenle, rahim duvarı kalınlaşması semptomlarının varlığı halinde doktor tarafından muayene edilip teşhis edilmesi gerekir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri - Novafertil

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedenleri Nelerdir?

Rahim duvarı kalınlaşmasının nedenleri arasında şunlar bulunabilir:

 • Hormon dengesizliği: Östrojen hormonunun fazla seviyede olması endometrium hücrelerinin anormal bir şekilde büyümesine neden olabilir.
 • Polikistik over sendromu: Bu endokrin bir bozukluktur ve adet düzensizliğine, infertiliteye ve rahim duvarı kalınlaşmasına neden olabilir.
 • Endometrial hiperplazi: Endometrium dokusunun anormal bir şekilde büyümesi nedeniyle rahim duvarı kalınlaşması oluşabilir.
 • Kistik over sendromu: Overdeki kistler nedeniyle rahim duvarı kalınlaşması oluşabilir.
 • Tümörler: Rahim içinde yer alan tümörler, rahim duvarı kalınlaşmasına neden olabilir.
 • İlaçlar: Bazı ilaçlar, rahim duvarı kalınlaşmasına neden olabilir. Örneğin, tamamlayıcı tüberküloz tedavisi gibi.

Bu nedenlerden dolayı, rahim duvarı kalınlaşmasının nedeninin teşhisi için doktor tarafından yapılan muayene ve testler gereklidir.

Rahim Duvarı Kalınlaşmasının Nedenleri Nelerdir? - Novafertil

Rahim Duvarı Kalınlaşmasında Kimler Risk Altındadır?

Rahim duvarı kalınlaşması (endometrial hiperplazi) genellikle menopoz döneminde görülen bir durumdur ve bu durumda rahim iç yüzeyinin kalınlaşmasına neden olur. Bu durumda risk altında olan kişiler arasında şu kişiler yer alır:

 • Yaşlı kadınlar
 • Menopoz döneminde olan kadınlar
 • Hiperandrojenizm (yüksek erkeklik hormonu seviyeleri) olan kadınlar
 • Obez kadınlar
 • Diabetes mellitus olan kadınlar
 • Tamamlanmamış molar gebelik (anormal plasenta oluşumu) geçirmiş kadınlar
Rahim Duvarı Kalınlaşmasında Kimler Risk Altındadır? - Novafertil

Rahim Duvarı Kalınlaşması Tanısı

Endometrial hiperplazi tanısı genellikle görüntüleme testleri ve fizik muayene ile konulur. Aşağıdaki testle endometrial hiperplazi tanısını koymak için kullanılabilir:

Ultrasonografi: Bu test, rahim içinde kitlelerin veya adezyonların varlığını ve büyüklüğünü tespit etmek için kullanılır.

MRI: Bu test, rahim içinde daha küçük endometriozis lezyonlarının varlığını tespit etmek için kullanılır.

Laparoskopi: Bu cerrahi prosedür, rahim içinde endometrial hiperplazi lezyonlarının varlığını ve büyüklüğünü tespit etmek ve aynı zamanda lezyonları çıkarmak için kullanılır.

Dış görünüm muayene: Doktorunuz rahim ağzının genişlemesi, ağrı veya sertlik gibi belirtileri değerlendirerek tanı koyabilir.

Sonuç olarak, endometrial hiperplazi tanısı genellikle birkaç farklı yöntemle konulur ve doktorunuz size en uygun testi veya kombinasyonu önerir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Tanısı - Novafertil

Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavileri?

Rahim duvarı kalınlaşması, endometriozis (endometrial hiperplazi) olarak bilinir ve genellikle hormonal tedaviler, cerrahi tedaviler veya her ikisi de kullanılabilir. Hormonal tedaviler, endometrial hiperplazi nedeniyle oluşan ağrı ve kanamayı azaltmak için kullanılabilir. Cerrahi tedavi, endometrial hiperplazi nedeniyle oluşan kitlelerin veya adezyonların çıkarılmasını içerebilir. Tedavinin seçimi, hastanın durumu ve isteklerine bağlı olarak yapılır. Doktorunuzla konuşarak, tedavi seçeneklerinizi ve potansiyel yan etkilerini değerlendirebilirsiniz.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavileri - Novafertil

Novafertil Tüp Bebek Merkezi bünyesinde yer alan güçlü laboratuvar, güçlü ekip ve bireyselleştirilmiş bütüncül tedavi yöntemleri sayesinde tedavilerin başarı oranı yüksektir. Doğru merkez seçimi, infertilite tedavisinin her aşamasında oldukça önemlidir. Özellikle de teknolojik gelişmeleri merkezine entegre eden klinikler tercih edilmelidir. Merkezimiz üreme tıbbı alanındaki en yeni teknolojileri tedavi sürecine entegre ederek sizi ve tedavinizi riske atmaz. Size en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilirsiniz. Sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. 
Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan her türlü bilgi; kamuoyunu bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun. Sizlere aktardığımız bilgilerin; yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden, Novafertil Tüp Bebek Merkezi sorumlu tutulamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir