Histerektomi Nedir?

Histerektomi, rahim yapılarının cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Rahim, kadınlarda östrojen ve progesteron gibi kadınlık hormonları üreten organdır. Rahmin ameliyatla alınması, herhangi bir kadın hormonunun kan dolaşımına girmesini engeller ve tüm vücudu hem içten hem de dıştan etkiler. 

Kadın cinsel organları tarafından üretilen hormonlar; kadının adet döngüsünü, hamileliğini ve cinsel işlevlerini düzenlemeye yardımcı olur. Histerektomi yapıldıktan sonra kişinin adet kanaması ve doğurganlığı sonlanmış olur. Uterusun ameliyatla alınması, uygun olmayan şekilde yapılırsa ciddi sonuçlara yol açabilir.

Histerektomi Nedir - Novafertil

Histerektomi Gerektiren Durumlar Nelerdir?

  • Anormal vajinal kanama durumlarında,
  • Endometriozis mevcut ise,
  • Pelvik prolapsus olarak ifade edilen durum, kadınların destek dokularının zayıflığından dolayı genital organların anormal bir pozisyonda durmasıdır. Rahim sarkması (uterin prolapsus), rahmin vajina kanalına doğru aşağı hareketini ifade eder. Bu durum sonucunda inkontinans olarak adlandırılan idrar kaçırma veya dışkılamayı düzeltmek için,
  •  Rahim miyomları gibi iyi huylu neoplazmalar arttığında veya kanama ve aşırı ağrıya neden olduklarında, 
  • Rahim ağzı veya rahim içi kanser veya anormalliklerin tedavisi için histerektomi gerekir.

Kısaca jinekolojik rahatsızlıkları tedavi etmek için genellikle histerektomi yapılır.

Histerektomi Nedir(2) - Novafertil

Histerektomi Nasıl Uygulanır?

Histerektomi uygulamaları farklılık gösterir. Doktorlar en iyi yaklaşımı belirlemek için her hastayı değerlendirir. Değerlendirme sonucu uygulanacak histerektomin metodu belirlenir. Ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır. 

Histerektomi Nedir(3) - Novafertil

Histerektominin Riskleri Nelerdir?

Herhangi bir ameliyat; anestezi ve periferik damar yapıları, kan pıhtıları ve emboli riski içerir. Histerektomi riskleri, histerektomi tipine bağlı olarak değişir. 

 Laparoskopi riskleri de beraberinde getirebilir. Olması gerekenden daha fazla gazın salınması, gazın neden olduğu gaz embolizmine neden olabilir ve bu da kontrolsüz kanamaya neden olabilir. 

Her türlü histerektomi veya başka bir cerrahi işlem, karındaki diğer organlara zarar verebilir. Bu yaralanmaları önlemek için uygun cerrahi tekniklerin belirlenmesi önemlidir. Her cerrah bu gibi durumlarda gerekli önlemleri almalıdır. Yani histerektomi işlemleri deneyimli uzman hekimler tarafından donanımlı merkezlerde gerçekleştirilmelidir.

Histerektomi Nedir(4) - Novafertil

Novafertil Tüp Bebek Merkezi bünyesinde yer alan güçlü laboratuvar, güçlü ekip ve bireyselleştirilmiş bütüncül tedavi yöntemleri sayesinde tedavilerin başarı oranı yüksektir. Doğru merkez seçimi, infertilite tedavisinin her aşamasında oldukça önemlidir. Özellikle de teknolojik gelişmeleri merkezine entegre eden klinikler tercih edilmelidir. Merkezimiz üreme tıbbı alanındaki en yeni teknolojileri tedavi sürecine entegre ederek sizi ve tedavinizi riske atmaz. Size en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilirsiniz. Sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. 
Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan her türlü bilgi; kamuoyunu bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun. Sizlere aktardığımız bilgilerin; yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden, Novafertil Tüp Bebek Merkezi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Zehra Bebek
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı