Hipo Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Hipo Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Hipo hipo (hipogonadotropik hipogonadizm), kısaltması HH olan hastalık birçok kadında görülür. FSH ve LH hormonlarının yetersiz kalması durumunda ortaya çıkar. Hipo hipo, ilaçsız adet görememeye sebep olur. Buna bağlı olarak üreme sağlığını olumsuz yönde etkiler. Pek çok kadın hipo hipo ile erken menopozu karıştırır. Bu hastalıkta FSH ve LH hormon değerleri 1’in altındadır.

Hipo Hastalığı Nedir?

Hipo hipo, adet döngüsünün kendiliğinden gelişmesine engel olduğu için yumurtlamayı engelleyen bir hormon bozukluğudur. Yumurtlamanın gerçekleşmemesi doğurganlığı doğrudan etkiler. Bu durumda da infertilite problemi ile karşılaşılır. Hormonal bir bozukluk olduğu için yumurtalıklarda bir soruna rastlanmaz. Bu kişilerde adet görecek ve gebe kalacak kadar ovulasyon vardır. Fakat beyinden salgılanan FSH, LH hormonları ve GnRH hormonu yeterli düzeyde olmadığı için mevcut olan yumurtalıklar olgunlaşmaz. Bahsettiğimiz hormonlar yumurtaların olgunlaşmasından ve çatlamasından sorumludur. Bu hormonların yetersiz düzeyde olması yumurtaların aktifliğini yitirir. Birçok kişi “Hipo hipo nedir?” sorusunu araştırırken yanlış tedavi yöntemlerine yönelmektedir. Hipogonadizm hastalığının birbirinden farklı türü ve tedavisi vardır. Bu nedenle doğru tanı ve doğru tedavi için uzman bir hekime başvurulmalıdır. Doğru tanı ve doğru tedavi ile gebelik şansı artar.

Hipo Hipo Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hipo hastalığı çoğunlukla kadınlarda görülse de erkeklerde de mevcuttur. Erkek bireylerde testosteron hormonunun normalden az üretilmesi durumunda meydana gelir. Buna bağlı olarak erkek üreme sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Erkeklerde Hipo Hipo Hastalığının Belirtileri:

 • Kas kaybı
 • Meme büyümesi
 • Penis ve testislerde gelişme eksikliği
 • Kıl veya saç dökülmesinde artış
 • Cinsel istek azlığı
 • Osteoporoz
 • Meni ve sperm üretiminde yetersizlik
 • Yorgunluk
 • Sıcak basmaları

Kadınlarda Hipo Hipo Hastalığının Belirtileri:

 • Adet kanamasının gerçekleşmemesi
 • Gögüslerin hiç büyümemesi veya yeterince gelişmemesi
 • Sıcak basmaları
 • Kıl veya saç dökülmesinde artış
 • Cinsel istek azlığı

Hipo Hipo Hastalığının Türleri Nelerdir?

Hipo hipo hastalığının iki farklı türü bulunmaktadır. Bunlar primer (birincil) hipo hipo ve sekonder (ikincil) hipo hipo dur.

Primer Hipogonadizm: Cinsel üreme bezlerinde bir sorun olduğunu işaret eder. Genellikle genetik bozukluk yaşayan kişilerde doğuştan ortaya çıkar. Hormon takviyeleri ile tedavi edilir.

Sekonder Hipogonadizm: Problem, beyinden kaynaklanır ve diğer rahatsızlıkların yan etkisi meydana gelir. Sekonder Hipogonadizm genellikle sonradan meydana gelir.

Hipo Hipo Hastalığının Tedavisi

Hipo hipo hormon bozukluğunun tedavisi için ilaç ve hormon takviyesi yapılır. Fakat bu bozukluk uzun süredir varsa ve tedavi sürecine geç kalınmış ise tüp bebek tedavisi yapılmalıdır. Hipo hipo hormon bozukluğuna sahip kadınların tüp bebek tedavisi yüksek oranda başarılı sonuçlanır.

Novafertil Tüp Bebek Merkezi bünyesinde yer alan güçlü laboratuvar, güçlü ekip ve bireyselleştirilmiş bütüncül tedavi yöntemleri sayesinde tedavilerin başarı oranı yüksektir. Doğru merkez seçimi, infertilite tedavisinin her aşamasında oldukça önemlidir. Doktorlarımız size en uygun tedavi yöntemini uygulayarak sizi ve tedavinizi riske atmaz. Size en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilirsiniz. Sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan her türlü bilgi; kamuoyunu bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun. Sizlere aktardığımız bilgilerin; yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden, Novafertil Tüp Bebek Merkezi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Zehra Bebek
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı