Tüp Bebek Nasıl Olur

Tüp Bebek Nasıl Olur - Novafertil

Tüp bebek tedavisi, üreme endokrinolojisi ve üroloji alanlarında uzmanlaşmış doktorlar tarafından gerçekleştirilen bir tedavidir. Tedavi sürecinde, kadın vücudunda yumurtaların toplanması için ilaçlar kullanılır ve erkeklerden sperm alınır. Daha sonra, yumurtalar ve spermler laboratuvarlarda birleştirilerek, embriyolar oluşur. Oluşan embriyolar, kadının rahimine yerleştirilir veya dondurulur. Dondurulmuş embriyolar ise daha sonra kullanılabilir. Tüp bebek tedavisi, çeşitli nedenlerle üreme güçlüğü yaşayan çiftler için bir seçenektir.

Tüp Bebek (IVF) Tedavisinde Başarı Hangi Faktörlere Bağlıdır?

Tüp bebek (IVF) tedavisinin başarısı, birçok faktöre bağlıdır. Bunlar arasında:

Kadının yaşı: Genellikle kadının yaşı arttıkça, yumurtaların kalitesi ve miktarı azalır, bu nedenle tüp bebek tedavisinin başarısı düşebilir.

Üreme hormonları: Üreme hormonlarının seviyeleri, tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyebilir. Örneğin, düşük progesteron seviyeleri, embriyo implantasyonunu zorlaştırabilir.

Sperm kalitesi: Embriyo kalitesi ve gebelik şansı yumurtanın kalitesine bağlı olduğu kadar spermin genetik kodunu aktarma yani dölleme kabiliyetine de bağlıdır.

Embriyo kalitesi: Embriyoların kalitesi, tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyebilir. Yüksek kaliteli embriyolar, daha yüksek bir gebelik oranına sahip olabilir.

Rahim içi faktörler: Rahim içi faktörler, tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyebilir. Örneğin, rahim içi inflamasyon veya polip gibi rahim içi bozukluklar, embriyo implantasyonunu zorlaştırabilir.

Tedaviye katılım: Çiftin katılımı tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyebilir. Örneğin, ilaçların doğru şekilde kullanılması ve düzenli kontroller, tüp bebek tedavisinin başarısını arttırabilir.

Çiftin genel sağlık durumu: Çiftin genel sağlık durumu, tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyebilir. Örneğin, obezite veya diyabet gibi sağlık sorunları, tüp bebek tedavisinin başarısını azaltabilir.

Tüp Bebek (IVF) Tedavisi Riskleri Nelerdir?

Tüp bebek (IVF) tedavisi, bazı riskleri içerebilir. Bunlar arasında:

Ovaryen hiperstimülasyon sendromu (OHSS): İlaçlar kullanılarak yumurtaların toplanması sırasında, yumurtalıkların aşırı şişmesi sonucu oluşan bir durumdur. OHSS semptomları arasında şişlik, ağrı, bulantı, kusma, idrar yolu enfeksiyonları ve düşük tansiyon gibi belirtiler olabilir.

Embriyo transferi sırasında enfeksiyon: Embriyo transferi sırasında, rahim içine enfeksiyon girebilir.

Çoğul Gebelik: Çiftler gebelik şansının yüksek olması amacıyla çok sayıda embriyo transferi istesede çoğul gebelik çok istenen bir durum değildir, bazen erken doğum hatta bebek kayıplarına sebep olabilir.

Gebelikte kayıp: Tüp bebek tedavisi sonrası gebelikte de normal gebeliklerdeki gibi kayıp oluşabilir.

Psikolojik etkiler: Tüp bebek tedavisinde, çiftler üzüntü, endişe ve stres yaşayabilir.

Bu riskler genellikle önceden bilinir ve tedavi süresi boyunca doktorlar tarafından izlenir. Tedavi sonrasında da çiftler takip edilir. Tüp bebek tedavisinde başarı oranları yüksektir ve çiftlerin çocuk sahibi olma hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olur.

Tüp Bebek Tedavisi Riskleri Nelerdir? - Novafertil

Novafertil Tüp Bebek Merkezi bünyesinde yer alan güçlü laboratuvar, güçlü ekip ve bireyselleştirilmiş bütüncül tedavi yöntemleri sayesinde tedavilerin başarı oranı yüksektir. Doğru merkez seçimi, infertilite tedavisinin her aşamasında oldukça önemlidir. Özellikle de teknolojik gelişmeleri merkezine entegre eden klinikler tercih edilmelidir. Merkezimiz üreme tıbbı alanındaki en yeni teknolojileri tedavi sürecine entegre ederek sizi ve tedavinizi riske atmaz. Size en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilirsiniz. Sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. 
Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan her türlü bilgi; kamuoyunu bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun. Sizlere aktardığımız bilgilerin; yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden, Novafertil Tüp Bebek Merkezi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Zehra Bebek
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı