Sperm Testi

Sperm Testi - Novafertil

Sperm testi bir diğer adıyla spermiogram testi nedir? Sperm testi, meni içerisindeki sperm hücre sayısını ve kalitesini ölçümlemek için kullanılır. Test laboratuvar ortamında gerçekleştirilir. Sperm testi sonucu erkeğin üreme kapasitesi değerlendirilir. 

Kısırlık (infertilite), yaklaşık bir yıl ve üzeri düzenli, korunmasız birlikteliğe rağmen çocuk sahibi olmama durumudur. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler ise yardımcı üreme tekniklerine yöneliyorlar. Yardımcı üreme tekniklerinde baba adaylarındaki sorunu tespit etmek için sperm testi yapılır. Test sonucu ile gebeliğin neden oluşmadığı tespit edilir. Eğer menide sperm bulunmuyorsa bu kanalların tıkanıklığına işaret eder. 

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Test öncesi tedaviyi yürütecek doktorla ayrıntılı görüşme gerçekleşir. Uzman hekim hastanın geçmişini dinleyerek hastayı ön analize tâbi tutar. Daha sonra sperm testine alır. Sperm testi için cinsel perhiz yapmak gerekir. Daha detaylı bakacak olursak, test yaptırmadan önce 3 gün boyunca cinsel perhiz yapmak gerekir. Örneğin en son boşalma pazartesi akşamı oldu ise meni örneğinizi vermeniz için en uygun gün cuma günü olacaktır. Bu süre zarfında birey cinsel birleşme yaşamamalı ya da mastürbasyon yoluyla boşalmamalıdır. 

Baba adayı test için bir odaya alınır. Odada yer alan kabın içerisine meni aktarılır. Daha sonra bu kap laboratuvara gönderilir. Menideki sperm sayısı, hareketliliği ve şekli incelenerek tanı konulur. Tanı sonrası tedavi başlatılır.

Sperm Testi Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Cinsel perhiz yapmak.
  • İdrar test öncesi yapılmalı.
  • Test kabı ile temas edilmemeli.
  • Mastürbasyon sırasında kayganlaştırıcı vs. ürünler kullanılmamalı.

Sperm Testi Sonucu Sorgulama

Normal sperm değerleri 39 milyon (mililitrede 15 milyon), ileri doğru hareketliliği %32, pH’ı >7,2; hacmi >2 mililitredir. Oligospermi, sperm sayısının düşüklüğü anlamına gelen bir tanıdır. Eğer sperm konsantrasyonu bir mililitrede 15 milyonun altında ise oligospermi olarak kabul edilmektedir. Gebelik için sperm sayısı kadar sperm hareketliliği ve şekli de bir o kadar önemlidir.

Sperm Testi Sonrası Hangi Tanılar Konulur?

  • Azospermi
  • Astenospermi
  • Teratospermi
  • Normospermi
  • Oligoastenospermi
  • Oligospermi

Novafertil Tüp Bebek Merkezi bünyesinde yer alan güçlü laboratuvar, güçlü ekip ve bireyselleştirilmiş bütüncül tedavi yöntemleri sayesinde tedavilerin başarı oranı yüksektir. Doğru merkez seçimi, infertilite tedavisinin her aşamasında oldukça önemlidir. Özellikle de teknolojik gelişmeleri merkezine entegre eden klinikler tercih edilmelidir. Merkezimiz üreme tıbbı alanındaki en yeni teknolojileri tedavi sürecine entegre ederek sizi ve tedavinizi riske atmaz. Size en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilirsiniz. Sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. 
Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan her türlü bilgi; kamuoyunu bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun. Sizlere aktardığımız bilgilerin; yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden, Novafertil Tüp Bebek Merkezi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Zehra Bebek
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı