Embriyo Kalitesinin Değerlendirilmesi

Embriyo kalite değerlendirmesi, yardımcı üreme tedavilerinden tüp bebek tedavisi teknolojisinde çok önemli bir adımdır. Hamilelik için bir kadının rahmine transfer edilmeden önce embriyonun kalitesinin değerlendirilmesi gerekir. Tüp bebek tedavisi (IVF), insan üremesindeki en ileri teknolojilerden biridir.

Embriyo kalite değerlendirmesi, bir insan embriyosunun hamilelik için bir kadının rahmine transfer edilmeden önce gelişimsel potansiyelini değerlendirme süreci olarak tanımlanır. Hücrelerin sayısı ve olgunluk seviyesi ile dokunun genel sağlığı dahil olmak üzere embriyo kalite değerlendirmesi yapılırken çeşitli faktörlerin değerlendirilmesi gerekir. Değerlendirme, intra stoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) yoluyla oluşturulan embriyolar veya IVF (in vitro fertilizasyon) yoluyla oluşan embriyolar üzerinde yapılabilir. Bu aşamada bulunan embriyonik anormalliklerin bir kısmı, hamilelik için bir kadının rahmine transfer edilmeden önce tespit edilebilir ve düzeltilebilir. Bu şekilde gebelik sonuçları çok daha iyi olacaktır. 

Embriyo Kalitesi - Novafertil

Tüp bebek tedavisi; farklı sebeplerle yumurtanın, erkek üreme sistemi tarafından kadın vücudunda döllenemediğinde gerçekleştirilir. Olgun yumurtalar tüp bebek prosedürlerine giren kadınlardan toplanır ve laboratuvar ortamında döllendirilir. Elde edilen embriyolar daha sonra değerlendirilir ve hamilelik için bir kadının rahmine olası transfer için yüksek kaliteli embriyolar üretmek üzere özel bir şekilde kültürlenir. Yüksek kaliteli embriyoların doğumla sonuçlanma potansiyeli daha yüksektir.

Embriyo kalitesinin değerlendirilmesini şu şekilde de değerlendirebiliriz: Gebeliğin başarılı sonuçlanması için embriyonik anormalliklerin erkenden tespit edilmesi ve kaliteli embriyonun transfer edilme yöntemi.

Embriyo Kalitesi - Novafertil

Tüp Bebekte Embriyo Kalitesi Ne Olmalı?

Laboratuvar ortamında 6. güne kadar büyütülen embriyolar günlük olarak değerlendirilir. Her embriyonun hücre sayısı, hücreler arası farklılıklar, görünüm, çap ve hücre grupları değerlendirilir. Değerlendirme sonrası harflerle sınıflandırılır. Kalite olarak yüksek olan embriyo, embriyologlar tarafından seçilirdi. Ta ki yapay zeka ile tüp bebek uygulaması hayata geçinceye kadar! Yapay zeka ile embriyo seçimi yapılarak kişi bazlı değerlendirmeler önlenmiştir. 

Tüp Bebekte Embriyo Kalitesi Ne Olmalı ? - Novafertil

Embriyonun Seçiminde Yapay Zeka Dönemi 

Tüp bebek tedavisi; ideal sayıda ve kalitede yumurtaların toplanması ve laboratuvar ortamında spermlerin döllenmesi ile başlar. Döllenmeden sonra gelişen embriyolar seçilir ve rahme transfer edilir. Gebelik oluşturacak kalitedeki embriyo tercih edilir. 

Üreme tıbbına yapay zeka entegre olmadan önce embriyolarda kişiye özel bir değerlendirme yapılırdı. Bu durum da embriyoloğun yeteneği, tecrübesi ve hatta mikroskobun kalitesi bile farklı embriyo seçimlerine yol açabilmektedir. Yapay zeka temelli bir tedavi sürecinde, embriyo seçimi kişisel değerlendirmenin bir parçası değildir. Öğrenme kapasitesi olan bir yazılım (İDAscore) ve bu yazılıma eşlik eden bir cihaz (embriyoscope) embriyolog yerine gerekli verileri analiz ederek tutunma ihtimali en yüksek embriyonun seçilmesine imkan sağlıyor.Novafertil Tüp Bebek Merkezi olarak iyi kalitede ve genetik olarak normale en yakın embriyoları seçmek için yapay zeka teknolojisini kullanmaktayız.

Embriyo Seçiminde Yapay Zeka Dönemi - Novafertil

Novafertil Tüp Bebek Merkezi bünyesinde yer alan güçlü laboratuvar, güçlü ekip ve bireyselleştirilmiş bütüncül tedavi yöntemleri sayesinde tedavilerin başarı oranı yüksektir. Doğru merkez seçimi, infertilite tedavisinin her aşamasında oldukça önemlidir. Özellikle de teknolojik gelişmeleri merkezine entegre eden klinikler tercih edilmelidir. Merkezimiz üreme tıbbı alanındaki en yeni teknolojileri tedavi sürecine entegre ederek sizi ve tedavinizi riske atmaz. Size en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilirsiniz. Sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. 
Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan her türlü bilgi; kamuoyunu bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun. Sizlere aktardığımız bilgilerin; yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden, Novafertil Tüp Bebek Merkezi sorumlu tutulamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir