29.Hafta Gebelik

29. Haftalık Gebelik - Novafertil

Gebeliğin 29. haftası, kırk haftanın ikinci yarısıdır. Bu dönemde bebeğin vücudu hızla büyür ve doğmaya hazırdır. Anne de çeşitli değişiklikler yaşar: kilo almaya başlar ve cildi daha esnek hale gelir. Vücudunda kıllar uzar ve çocuğu için süt üretmeye başlar.

29.Hafta Gebelik - Novafertil

29 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Bu süre zarfında bebeğin ağırlığı her hafta hızlı oranda artar. Ek olarak, annenin vücudunda, göğüsleri ve rahmi de dahil olmak üzere gelişmeye başlar. Bebeğin kemikleri sertleşmeye ve cildi daha parlak hale gelmeye başlar. Anne kan damarları genişlemeye başlar ve annenin vücudundaki anne organlarına kan getirmeye başlar.

Bu aşamada hamile kadınların sebze, meyve ve protein açısından zengin besinler gibi sağlıklı yiyecekler yemelerini önerilir. Ayrıca ekmek, makarna ve kurabiye gibi küçük porsiyonlarda karmaşık karbonhidrat yenilebilir. Anne adaylarının yemek yerken alkol, tütün, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Ayrıca hamileyken ne kadar stres yaşayacaklarını da sınırlamaları gerekir. Tüm bu öneriler, anne adaylarının hamilelik sırasında doğru beslenmelerini kolaylaştırıyor.

Annedeki değişimleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Saçlar gürleşir.
  • Süt akıntıları olabilir.
  • Bel ağrısı ve kasık ağrısı oluşur.
  • Kilo artışı.
  • Çatlak artışı.
  • Kabızlık.
  • Midede yanma ve ekşime.
29.Hafta Gebelik - Novafertil

29. Haftalık Bebek Görüntüsü

7 gün sonra 29. hafta bitiyor ve 30. hafta başlıyor. Bu süre zarfında, bebeğin organları anne adaylarının içinde büyümeye devam eder. Bebeğin cildi, vücudunda tüyler belirdikçe koyulaşır. Bebek, gıdalardan gerekli besinleri emmesine yardımcı olan sindirim enzimleri yapmaya başlar. 

Bu aşamada doktorlar anne adaylarının hamilelik sırasında demir alımını artırmalarını tavsiye eder. Ayrıca hamilelikleri sırasında günlük folik asit takviyesi almayı önerirler. Bu takviyeler, gebeliklerinizin rahimlerinde anormal sayıda düşük olmasını önleyecektir. 

29. haftada bebeğiniz tatume kabağı boyutunda olur. Yani 1250 ile 1350 gram ağırlığında ve yaklaşık 40 cm boyutunda bi beden. Ek olarak bebeğiniz dış dünyadaki sesleri duyduğu için yüksek seslerden kolayca uyanabilir.

29.Hafta Gebelik - Novafertil

Novafertil Tüp Bebek Merkezi bünyesinde yer alan güçlü laboratuvar, güçlü ekip ve bireyselleştirilmiş bütüncül tedavi yöntemleri sayesinde tedavilerin başarı oranı yüksektir. Doğru merkez seçimi, infertilite tedavisinin her aşamasında oldukça önemlidir. Özellikle de teknolojik gelişmeleri merkezine entegre eden klinikler tercih edilmelidir. Merkezimiz üreme tıbbı alanındaki en yeni teknolojileri tedavi sürecine entegre ederek sizi ve tedavinizi riske atmaz. Size en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilirsiniz. Sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. 
Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan her türlü bilgi; kamuoyunu bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun. Sizlere aktardığımız bilgilerin; yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden, Novafertil Tüp Bebek Merkezi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Zehra Bebek
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı