22.Hafta Gebelik

Hamileliğinizin 22. haftası siz ve bebeğiniz için fiziksel ve duygusal bir değişim dönemidir. Günlük rutininiz bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için değiştikçe yeni bir bağımsızlık duygusu hissedeceksiniz. Ayrıca bedeninizin başka bir insan için yuvaya dönüşmesini izlerken sevgi, mutluluk ve hüzün duygularını da yaşayacaksınız.

Bu süreçte vücudunuzun birçok yönden değiştiğini fark edeceksiniz. Karnınız büyüyecek ve daha belirgin hale gelecektir.

22.Hafta Gebelik - Novafertil

22 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Göğüsleriniz dokunmaya karşı daha hassas hale geldikçe hassaslaşmaya başlayabilir. Ayrıca cildinizde daha hassas hale gelir. Bu nedenle doğrudan sıcaklığa maruz kaldığında kaşınabilir veya şişebilir. Hamilelik beraberinde fiziksel rahatsızlık da getirebilir. Sırtınız, ayaklarınız ve kalça eklemleriniz büyük olasılıkla bu değişikliğin etkilerini hissedecektir. Karnınızdaki artan basınç orada da biraz rahatsızlığa neden olabileceğinden mide bulantısı, kabızlık veya mide ekşimesi yaşayabilirsiniz. Diğer rahatsızlıklar arasında karpal tünel sendromu, bacaklarda varisli damarlar ve hemoroid bulunur. Her hafta farklı rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Vücudunuzu dinlemek, yaşadığınız sorunları ele almak ve dinlenmek önemlidir.

22.Hafta Gebelik - Novafertil

22 Haftalık Bebek

22 Haftalık bebek görüntüsü Hindistan cevizi boyutundadır. Gebeliğiniz 5. ayı geçmiştir. Artık bebeğiniz yaklaşık 430-450 gram ağırlığındadır. Boyu ise 28 santimetredir. Bebeğiniz bu hafta itibariyle yavaş yavaş yeni doğan görünümü kazanır. Geçmiş olduğunuz haftalarda bebeğinizin sizi duymaya başladığını belirtmiştik. Bu haftalarda da sık sıkı bebeğinizle konuşarak iletişime geçmelisiniz. Sizi rahatlıkla duyan bebeğiniz mutluluğunu tepki vererek size gösterebilir. Tüm bunların yanısıra bebeğinizin koku, tat alma ve dokunma gibi hisleri de gelişmekte. Örneğin şekerli bir yiyecek yediğiniz zaman etkilenip anlık tepkiler verebilir. 

Bebeğinizde her hafta olduğu gibi bu haftada organ gelişimi yaşanır. Yani vücudun dış görünüşünün yanı sıra organlar, beyin ve kemikler de hızla gelişmeye devam eder. Ayrıca cilt altı yağ dokusu oluşmaya başladı. Ek olarak önceki haftalarda bebeğinizin cinsiyetini öğrenemediyseniz, 22. haftada kolayca öğrenebilirsiniz.

22.Hafta Gebelik - Novafertil

Novafertil Tüp Bebek Merkezi bünyesinde yer alan güçlü laboratuvar, güçlü ekip ve bireyselleştirilmiş bütüncül tedavi yöntemleri sayesinde tedavilerin başarı oranı yüksektir. Doğru merkez seçimi, infertilite tedavisinin her aşamasında oldukça önemlidir. Özellikle de teknolojik gelişmeleri merkezine entegre eden klinikler tercih edilmelidir. Merkezimiz üreme tıbbı alanındaki en yeni teknolojileri tedavi sürecine entegre ederek sizi ve tedavinizi riske atmaz. Size en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilirsiniz. Sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. 
Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan her türlü bilgi; kamuoyunu bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun. Sizlere aktardığımız bilgilerin; yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden, Novafertil Tüp Bebek Merkezi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Zehra Bebek
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı