Rahimde Polip Belirtileri

Rahimde Polip Belirtileri - Novafertil

Rahimde polip, rahim duvarında bir tümör gibi görünen ve normal rahim dokusundan ayrılan bir küçük kütle şeklindedir. Poliplere endometrial polip denir ve genellikle rahim içinde yer alırlar ve vajinal yoldan görülebilirler.

Rahimdeki polip, hamile kalma güçlüğü, adet düzensizliği, ağrı ve idrar veya dışkıda kanama gibi belirtiler verebilir. Ancak, bazı polip belirti vermeyebilir ve sadece rastgele tespit edilebilir.

Polip nedeni belirsizdir ancak şunlar risk faktörleri olabilir:

  • Yaş: Poliplar, genellikle menopoz sonrası kadınlarda daha yaygındır.
  • Aile hikayesi: Ebeveynlerinde veya kardeşlerinde endometrial polip olan kadınlarda daha yüksek risk bulunur.
  • Obezite: Obez kadınlarda endometrial polip riski daha yüksektir.
  • Kullanılan hormon tedavileri: İlaca bağlı olarak endometrial polip riski artabilir.
Polip Belirtileri - Novafertil

Belirtileri

Rahimdeki polip belirtileri şunlar olabilir:

  • Adet düzensizlikleri: Adet dönemi daha uzun veya daha kısadır veya daha fazla kanama vardır.
  • Ağrı: Rahim ağrısı, pelvik bölgede ağrı veya aşağı karın ağrısı olabilir.
  • İdrar veya dışkıda kanama: İdrar veya dışkıda kanama görülebilir.
  • Dismenore: Adet dönemi sırasında şiddetli ağrı ve kramplar olabilir.
  • İnfertilite: Polip nedeniyle gebelik oluşmayabilir.

Herhangi bir belirti görüldüğünde mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Doktor, polip oluşup oluşmadığını veya başka bir sorun var mı diye fiziksel bir muayene yapacak ve gerekirse rahim içindeki doku örneklerini incelemek için bir histeroskopi uygulayacaktır.

Rahimdeki Polip Tekrar Oluşabilir Mi?

Evet, rahimdeki polip tekrar oluşma riski vardır. Polip oluşumunun nedeni belirlendiğinde, bu nedenlere göre tedavi ve önleyici önlemler alınmalıdır. Polip çıkarıldıktan sonra, düzenli olarak takip edilmeli ve gerektiğinde tekrarlayan polip için tedavi uygulanmalıdır. Ancak, tekrar oluşma riski her hasta için aynı değildir ve hastalık nedenine bağlı olarak farklılık gösterir. Polip tekrar oluşma riski hakkında daha detaylı bilgi için bir doktora danışmanız önerilir.

Rahimdeki Polip Tekrar Oluşabilir Mi? - Novafertil

Novafertil Tüp Bebek Merkezi bünyesinde yer alan güçlü laboratuvar, güçlü ekip ve bireyselleştirilmiş bütüncül tedavi yöntemleri sayesinde tedavilerin başarı oranı yüksektir. Doğru merkez seçimi, infertilite tedavisinin her aşamasında oldukça önemlidir. Özellikle de teknolojik gelişmeleri merkezine entegre eden klinikler tercih edilmelidir. Merkezimiz üreme tıbbı alanındaki en yeni teknolojileri tedavi sürecine entegre ederek sizi ve tedavinizi riske atmaz. Size en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilirsiniz. Sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. 

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan her türlü bilgi; kamuoyunu bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun. Sizlere aktardığımız bilgilerin; yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden, Novafertil Tüp Bebek Merkezi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Zehra Bebek
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı