Hidrosel Nedir?

Hidrosel Nedir? - Nova Fertil

Hidrosel, testislerin etrafında biriken sıvı nedeniyle oluşan bir durumdur. Bu durum, genellikle doğumdan sonraki ilk aylarda veya yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkabilir. Hidrosel genellikle ağrısızdır, ancak şişlik testislerde rahatsızlık hissine neden olabilir. Bazı durumlarda, hidrosel kendiliğinden kaybolurken, diğer durumlarda cerrahi müdahale gerektirebilir.

Erişkin Hidrosel

Erişkin hidrosel, testislerin etrafındaki sıvı birikintisi nedeniyle erişkin erkeklerde ortaya çıkan bir durumdur. Genellikle ağrısızdır ve şişlik testislerde rahatsızlık hissine neden olabilir. Erişkin hidrosel genellikle cerrahi müdahale gerektirir ve işlem genellikle basit bir ameliyatla yapılır. Bu işlem sırasında, sıvı birikintisi alınır ve testisler normal pozisyonuna yerleştirilir. Ameliyattan sonra genellikle iyileşme süreci hızlı ve kolaydır. Ancak, bazı durumlarda hidrosel tekrar oluşabilir ve yeniden cerrahi müdahale gerektirebilir.

Hidrosel Belirtileri Nelerdir?

Hidrosel belirtileri şunlardır:

  • Testislerde şişlik veya genişleme
  • Şişliğin sıvı dolu gibi hissedilmesi
  • Testislerde ağırlık hissi veya rahatsızlık
  • Testislerin normalden daha büyük görünmesi
  • Testislerin normal pozisyonundan sapması
  • Genital bölgede rahatsızlık veya hassasiyet
  • Testislerde ağrı veya hassasiyet (bazı durumlarda)

Bu belirtiler genellikle ağrısızdır, ancak şişlik testislerde rahatsızlık hissine neden olabilir. Eğer hidroselin neden olduğu şişlik testislerde ağrıya neden olursa veya belirtiler ciddi hale gelirse, bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir.

Hidrosel Kısırlık Yapar Mı?

Hidrosel, genellikle kısırlıkla ilişkili bir durum değildir ve erkeklerin üreme fonksiyonlarını etkilemez. Ancak, nadir durumlarda hidroselin testislerin fonksiyonunu etkilemesi mümkündür ve bu durum kısırlıkla sonuçlanabilir. Bu nedenle, hidrosel gibi testislerle ilgili herhangi bir sorunla karşılaşıldığında, bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir.

Hidrosel Kısırlık Yapar Mı? - Novafertil

Novafertil Tüp Bebek Merkezi bünyesinde yer alan güçlü laboratuvar, güçlü ekip ve bireyselleştirilmiş bütüncül tedavi yöntemleri sayesinde tedavilerin başarı oranı yüksektir. Doğru merkez seçimi, infertilite tedavisinin her aşamasında oldukça önemlidir. Özellikle de teknolojik gelişmeleri merkezine entegre eden klinikler tercih edilmelidir. Merkezimiz üreme tıbbı alanındaki en yeni teknolojileri tedavi sürecine entegre ederek sizi ve tedavinizi riske atmaz. Size en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilirsiniz. Sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. 
Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan her türlü bilgi; kamuoyunu bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun. Sizlere aktardığımız bilgilerin; yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden, Novafertil Tüp Bebek Merkezi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Zehra Bebek
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı