Gebelikte Cinsellik

Sağlıklı yaşama sebep olan etkenlerden biri de cinselliktir. Cinsellik, birçok çift için hayatlarında önemli rol oynar. Peki gebelikte cinsel ilişki olur mu? Bebek gelişimi sağlıklı ise cinsellik, anne ve bebek için problem oluşturmaz. Dönem dönem cinsel istek artabilir veya azalabilir bu da oldukça normaldir. Eğer partnerler tamamen isteksiz ise profesyonel yardım almalıdır. 

Evlilikte cinsellik, eşlerin karşılıklı onayı doğrultusunda ilerlemelidir. Yani eşler eşit söz hakkı ile etkin katılım sağlamalıdır. Aksi halde ortak doyum söz konusu olmayacağı için birbirlerine olan yakınlık hissiyatı sönecektir. 

Hamilelikte Hangi Durumlarda Cinsel İlişkiye Girilmez?

  • Plasentanın doğum öncesinde ayrılması (plasental abrupsiyon), 
  • Plasenta previa,
  • Plasenta akreata,
  • Düşük geçmişi,
  • Erken doğum riski.

Sıraladığımız maddeler anne adayında mevcut ise cinsel ilişki önerilmemektedir. Fakat bu problemlerin hiçbiri mevcut değilse cinsel ilişki bebek için riskli değildir. Yani cinsel ilişki bebek gebelikte güvenlidir. Ayrıca bebeğin tutunduğu, çevrelendiği doku ve sıvılar sayesinde; bebek, cinsel ilişkiden rahatsız olmaz. Çünkü dış etkilerden korunmaktadır.

Hamilelikte Cinsel İstek Azlığı Olur Mu?

Evet, yukarıda bahsettiğimiz gibi dönem dönem cinsel istek azlığı olabilir. Bu durum sadece kadınlarda değil erkeklerde de meydana gelebilir. Oldukça normaldir. Böyle durumlarda eşler birbiri ile iletişim halinde olup, kendilerini en iyi şekilde ifade etmeleri gerekir. Bebeğe zarar gelecek diye bir güven problemi oluşuyorsa da doktorları ile iletişime geçmelidirler.

Novafertil Tüp Bebek Merkezi bünyesinde yer alan güçlü laboratuvar, güçlü ekip ve bireyselleştirilmiş bütüncül tedavi yöntemleri sayesinde tedavilerin başarı oranı yüksektir. Doğru merkez seçimi, infertilite tedavisinin her aşamasında oldukça önemlidir. Özellikle de teknolojik gelişmeleri merkezine entegre eden klinikler tercih edilmelidir. Merkezimiz üreme tıbbı alanındaki en yeni teknolojileri tedavi sürecine entegre ederek sizi ve tedavinizi riske atmaz. Size en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilirsiniz. Sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. 
Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan her türlü bilgi; kamuoyunu bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun. Sizlere aktardığımız bilgilerin; yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden, Novafertil Tüp Bebek Merkezi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Zehra Bebek
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı