Hamilelikte Lökosit Yüksekliği

Gebeliğin başından sonuna kadar birçok test, tahlil ve tarama yapılır. Bu tetkikler sizin ve bebeğinizin durumu hakkında bilgi verir. Son derece önemli olan bu tetkiklerin biri de kan tahlilidir. Kan tahlilinde ise bazı değerlere bakılır. Bu değerler olması gerektiği gibi ise herhangi bir sıkıntı yok demektir. Fakat sınır aralığının dışında ise tehlike arz edebilir. 

Bu tahlillerde özellikle gebelerin lökosit değerlerinin yüksek olduğu görülür. Peki lökosit yüksekliği nedir, anne ve bebek için neyi ifade eder?

Lökosit Nedir?

Lökosit kanda bulunan beyaz hücrelerdir. Kan tahlili yaptırdıktan sonra ilk akla gelen “Lökosit kaç olmalı?” sorusudur. Sağlıklı bireylerin kan değerlerinde 4 bin ila 10 bin mcL lökosit bulunur. Lökosit WBC olarak da bilinir. WBC vücutta yer alan veya girmeye çalışan mikroplarla savaşarak bizi hasta olmaktan kurtaran hücrelerdir. Bağışıklık sistemimizin koruyucu kalkanı da diyebiliriz. Lökosit değeri bazı sebeplerden dolayı yükselir. Bunlardan biri de gebeliktir. Gebelikte kan hücrelerinde lökosit artışı görülebilir. 

Gebelikte Lökosit Yüksekliği

Sağlıklı bir bireyde 4 bin ila 10 bin mcL lökosit bulunduğunu belirtmiştik. Bu değer aralığı gebelikte yükselebilir. Oldukça normaldir. Yaşanan hormonal dalgalanmalar ile lökosit yüksekliği meydana gelir. Tabii bu yükselişinde bir sınırı var. Hamilelikte lökosit yüksekliği 13.000-15.000 sınırlarında olmalıdır. Yani test sonucu bu aralıklar arasında ise tedirgin olmamalısınız. Doğumdan sonra ise lökosit değeri eski seviyesine düşer.

Novafertil Tüp Bebek Merkezi bünyesinde yer alan güçlü laboratuvar, güçlü ekip ve bireyselleştirilmiş bütüncül tedavi yöntemleri sayesinde tedavilerin başarı oranı yüksektir. Doğru merkez seçimi, infertilite tedavisinin her aşamasında oldukça önemlidir. Özellikle de teknolojik gelişmeleri merkezine entegre eden klinikler tercih edilmelidir. Merkezimiz üreme tıbbı alanındaki en yeni teknolojileri tedavi sürecine entegre ederek sizi ve tedavinizi riske atmaz. Size en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için 0(332) 323 51 51’i arayabilirsiniz. Sitemizde yer alan müşteri desteği kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. 
Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan her türlü bilgi; kamuoyunu bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun. Sizlere aktardığımız bilgilerin; yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden, Novafertil Tüp Bebek Merkezi sorumlu tutulamaz.

Doktorumuz İle Görüşme Sağlayın

Uzman Doktorlarımız İle Görüşerek Aklınıza Takılan Tüm Sorulara Yanıt Alabilirsiniz Formu doldurun Doktorumuz sizin için yanıtlasın.

Op. Dr. Zehra Bebek
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı