Tüp Bebekte Estrofem Ne İşe Yarar?

Tüp Bebekte Estrofem Ne İşe Yarar?

Laboratuvar ortamında, anne adayından toplanan yumurta ile erkeğin sperm hücresi birleştirilir. Daha sonra sağlıklı embriyo seçilerek transfer gerçekleştirilir. Tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanması için ilaç tedavisi gereklidir. İlaç tedavisi, tüp bebek tedavisi için oldukça önemlidir. Estrofem, bu amaçla sıkça kullanılan ilaçlardan biridir.

Estrofem Nedir?

Estrofem, gebelik tedavilerinde yaygın olarak kullanılır. Her bir tablette 2 mg estradiol bulunur. Bu ilaç hamile kalmayı ve embriyonun rahme tutunmasını kolaylaştırarak gebelik şansını yükseltir.

Estrofemin etken maddesi olan estradiol, östrojen hormonunun bir türüdür Östrojen ve progesteron gibi temel östrojen hormonları, 3. ve 9. ay arasında oldukça önemlidir. Çünkü bu hormonlar sayesinde rahim şekil alır, kan dolaşımı hızlanır ve rahmin embriyoyu taşıması kolaylaşır.

Üç farklı tür östrojen hormonu üretilir. Bu türler:

 • Estradiol (E2): Doğurganlık çağında üretilir.
 • Estriol (E3): Gebelik döneminde üretilir.
 • Estron (E1): Menopoza girdikten sonra üretilir.

Estrofem Tüp Bebek Tedavisinde Neden Kullanılır?

Tüp bebek tedavisinde embriyonun oluşması için anne adayından yumurta, baba adayından sperm alınır. Anne adayından, yumurta almadan hormonlara benzer etki gösteren ilaç tedavisine başlanır. İlaçlar çok sayıda ve döllenmeye daha uygun yumurtalar elde etme imkanı sağlar.

Uygun yumurtalar alınır, laboratuvar ortamında sperm ile döllenir ve embriyolar oluşturulur. Sağlıklı olan embriyo seçilerek rahme transfer edilir. Döllenmiş yumurtanın implante olması için rahmin iç yüzeyini kaplayan endometrium dokusu kalınlaşır. Fakat endometriumun kalınlaşması ve hamileliğin devam etmesi için östrojen seviye önemlidir. Östrojenin uygun düzeyde olması için çeşitli doğurganlık ilaçları kullanılır. Estrofemde bu ilaçlardan biridir. Tüp bebek tedavisinde transfer öncesi estrofem ile anne adayının östrojen ihtiyacı desteklenerek endometrium dokusu kalınlaştırılır. Böylece transfer öncesi rahim hazırlanır. Daha sonra embriyo transfer işlemi gerçekleştirilir. İdeal kalınlığa ulaşan endometrium dokusu, tüp bebek tedavisinin başarı oranını artırır. Ayrıca bebeğin gelişimini etkileyen başlıca faktörler arasında embriyonun rahme iyi şekilde yerleşmesi vardır.

Estrofem Nasıl Kullanılır?

İlaç kutusunda 28 tablet bulunur. Hastalar, “estrofem kaç saat arayla içilir? ve estrofem bebeğe zarar verir mi?” sorularını merak etmektedir. Hamile kalabilmek için estrofem kullanımı oldukça yaygındır. Estrofem ilaç , sadece doktor yazdığında kullanılmalıdır. Tedavi süreci ile ilgilenen doktor tarafından Estrofem kullanımı uygun doz ayarlandığı için hamilelikte sıkıntıya sebep olmaz. Estrofem 2mg, her gün aynı saatte bir adet ağızdan alınmalıdır. Genellikle adet döneminin 5.gününde başlanması tavsiye edilir.

Tup Bebek Estrofem Ne Zamana Kadar Kullanilir?

Embriyo transferi gerçekleşmeden önce estrofem kullanmaya başlanır. Transfer sonrası gebelik gerçekleşirse ilaç kullanımı gebeliğin 8. haftasına kadar devam eder. Fakat bu süreç anne adaylarına göre değişkenlik gösterir.

Estrofem kullananlar da gebelik öncesi ve sonrası farklı doz kullanımı olur. Bu nedenle tüm süreci doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Estrofemin Yan Etkileri Nelerdir?

 • Depresyon,
 • Baş ağrısı,
 • Karın ağrısı,
 • Bağırsak hareketlerinde bozulma,
 • Bulantı,
 • Şişkinlik,
 • Bacakta kramp,
 • Baş ağrısı,
 • Memede hassasiyet, ağrı ve büyüme,
 • Kurdeşen,
 • Ödem,
 • Son olarak kilo artışı estrofem yan etkileri arasında yer alır.

Yan etkilerden bir ya da birkaçı gözlemlenirse doktora bildirilmelidir. Estrofem etkileri günlük yaşamı kısıtlayacak hale gelirse doktor kontrolü üzerine ilaç kullanımı durdurulabilir.

Estrofem Kanama Yapar Mı? Estrofem Adet Geciktirir Mi? Estrofemin etken maddesi olan estradiol, bir hormon türüdür. Estrofemden sonra adet düzeninde gecikme, ara vajinal kanama veya akıntı gibi faktörler yaşanabilir. Fakat adet düzensizlikleri hamileliğe bağlı olarak da gerçekleşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.