Tüp Bebek

Sizi Arayalm

   

  TÜP BEBEK

  Tüp bebek, günümüzde doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin en çok tercih ettiği yardımcı üreme tekniğidir. Uzun yıllardır uygulanan ve birçok çiftin başarıya ulaşmasını sağlayan tüp bebek, kadın üreme hücresi yumurtalıkların ve erkek üreme hücresi spermlerin laboratuvar ortamında toplanmasıyla başlar.

  TÜP BEBEK NEDİR ?

  Tüp bebek, genellikle 1 yıl ve daha uzun süre doğal yöntemlerle korunmasız birlikteliğe rağmen gebeliğin olmadığı durumlarda tercih edilir. Nedeni açıklanamayan kısırlık, erkeklerde sperm kalitesinin düşük olması,tüplerde tıkanma, ileri yaş, kilo, enfeksiyon durumlarında aileler yardımcı teknik olarak tüp bebek işlemini tercih eder. Novafertil tüp bebek merkezimizde, günümüzde iş hayatı, öğrenim durumu gibi sebepler nedeniyle geç evliliklerde çiftlerimize 35 yaş altında çocuk sahibi olmalarını tavsiye etmekteyiz.

  TÜP BEBEK TEDAVİSİ

  Dünya genelinde eşlerin çocuk sahibi olamama oranları %10 – %15 arasında değişirken ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda 2 milyon çiftin çocuk sahibi olmak için uğraş içinde olduğu bilinmektedir. Çevresel faktörler, genetiksel ve hormonal pek çok faktör buna etki etmektedir. Son yıllardaki cerrahi tekniklerin gelişmesiyle hiç spermi olmayan erkeklerde de sperm bularak tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olabilmeleri sağlanmaktadır. Evli olan her çift mutluluğuna mutluluk katmak ve çocuk sahibi olmak ister. Hastalarda öncelikle tanıyı koymak ve daha sonra tedavi seçeneklerine geçmek önemlidir. Tedavi seçenekleri arasında bazen sadece beklemek, bazen ilaç tedavisi, düzenli birlikteliğin sağlanması gibi basit yöntemler denenebilir. İleri tedavi seçenekleri arasında tüp bebek tedavisi (IVF) veya aşılama mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemleri uygulanabilir.

  TÜP BEBEK NASIL YAPILIR ? TÜP BEBEK AŞAMALARI ?

  Tüp bebek, kadın üreme hücresi yumurtalıkların ve erkek üreme hücresi sperm lerin toplanarak laboratuar ortamında döllenmeye bırakılmasıyla yapılır. Kadınlar her ay bir yumurta üretirler bu yumurta erkekten gelen sperm ile döllenirse hamilelik oluşur. Yumurta üretimi beyinden salgılanan FSH yani yumurta üretimi üretimini uyaran hormon yoluyla yumurtalıklarda üretilir. Tüp bebek tedavilerinde de vücudun bu mükemmel sistemi taklid edilir.

  Birinci aşamada yumurtalıkların uyarılması aşamasında her kadına değişen dozda FSH ve LH içeren ilaçlar enjekte edilir. Bunlarla birden fazla yumurta üretimini sağlamaya çalışılır. Yumurtalıkların uyarılmasına adetin 2. veya 3. günü başlanır ve enjeksiyonlar yaklaşık 10-14 gün sürmektedir. Bu günler içerisinde hasta USG (ultrasonografi) ye çağrılarak yumurtanın gelişimi izlenir. Bu günler de ayrıca hormon takibi ve estradiol takibi yapılır.

  Yumurtaların büyüklüğü 18-20 mm ye ulaştığı zaman yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Normal koşullarda bu işlemden 48 saat sonra yumurtlama gerçekleşir. Yumurtaların bu süre dolmadan önce 36. saate yakın zamanlarda toplanması gerekir. Aksi takdirde yumurtaların karın içerisine atılma riski vardır ve bu yumurtalar tedavi için kullanılamaz. Genel anestezi altında ince bir iğne ile ultrasonografi kullanılarak vajinadan girilir. Yaklaşık 10-15 dakika süren bu işlemde herkesten değişken sayıda yumurta vücut dışına alınır.

  Toplanan yumurtaların her birisinin içerisine birer sperm konularak döllenmesi beklenir. Bu işleme mikroenjeksiyon denir. Döllenmeden 24 saat sonra yumurta hücresi ikiye bölünür ve buna embriyodenir. 72 saat içerisinde hücre sayısı 16 olur ve bu aşamada veya 5. günde embriyo transferi yapılır. Embriyo transferi işleminde embriyolar vajinadan USG (ultrasonografi) kullanılarak ince bir kateter yardımıyla rahime aktarılır. Embriyo transferi için en kaliteli yumurtalar seçilir. Yönetmeliklere uygun olarak 35 yaş altına bir embriyo, 35 yaş üstüne ise 2 embriyo transferi yapılır. Bu kısıtlamanın sebebi çoğul gebeliğin riskini azaltmaktadır. İkiz, üçüz gebelikler bebek için riski artırdığı için çok fazla arzu edilmez. Kullanılmayan kaliteli embriyolar dondurulur ve gerekirse daha sonra kullanılır. Tüp bebek tedavisinin en son kısmı olan embriyo transferi anne adayı ve doktoru için en heyecanlı dönemidir. Tedaviler bitmiş ve hamilelik haberi beklenmeye başlamıştır.Transferden 12 gün sonra gebelik testi yapılır ve en güzel pozitif sonuç beklenir.

  TÜP BEBEK KİMLERE UYGULANIR ?

  Tüp bebek yöntemi, sperm sayısı düşük, hareketi az, morfolojisi kötü olan erkeklerde, tüpleri kapalı yumurtalıklarında kistik yapı olan kadınlarda veya uzun süre tedavi olan çiftlerde tüp bebek yöntemleri uygulanmaktadır.

  TÜP BEBEKTE YAŞ SINIRI NEDİR ?

   Kadın yaşı çok önemli bir faktördür ve başarıyı kesin olarak etkiler çünkü kadın yaşı ilerledikçe yumurta sayısı azalmakta yumurtanın döllenme kapasitesi düşmektedir. Ancak yumurtalık kapasitesinin iyi olduğu 40 yaş üzeri kadınlarda preimplantasyon genetik tanıyla %20-25 oranında gebelikler elde edilebilir.

  TÜP BEBEK YÖNTEMİ KAÇ KEZ TEKRARLANIR ?

  Tüp bebek tedavisini net bir rakamla sınırlandırmak doğru değildir. Çiftlerin psikolojisi elverdiği müddetçe 2-3 ay aralıklarla tedavi tekrarlanabilir. Olumsuz bir sonuç alındığı zamanlarda tedavide ısrarcı olmak başarıyı artıracaktır.

  NOVAFERTİL TÜP BEBEKTE BAŞARILI OLANLAR

   Novafertil tüp bebek merkezleri açıldığı günden bu güne yaklaşık 10 bin ailenin çocuk sahibi olmasına yardımcı olmuştur.

  TÜP BEBEK FİYATLARI ?

   Tüp bebek tedavisi fiyatları, kişiden kişiye ve uygulanan tedavi yöntemine göre değişiklik göstermektedir. Öncelikli olarak tanının doğru konulması, gereken testlerin gelişmiş laboratuvarı bulunan tüp bebek merkezlerinde yapılması ve uygulanacak tedavi paketinin belirlenmesi tüp bebek tedavi fiyatlarının belirlenmesinde yardımcı olacaktır. Doğru tüp bebek merkezi, hekim ve tedavide yüksek teknoloji cihazlar karar vermemizde ön sıralara alacağımız konuların başında gelmelidir.

   8 Yorumlar

   • Avatar
    Türker 11 Kasım 2021

    Merhabalar eşim 42 ..ben 44 yaşındayım doğal yollardan 1 çocuğumuz vardı 14 yaşında trafik kazasında kaybettik başka çocuğumuz yok denedik 1 yıldır olmuyor tüp bebek tedavisi görmek isteriz bilgi almak isteriz aşamalar fiyatlar veya devlet destek veriyormu gibi

    • Avatar
     Nova Fertil 24 Kasım 2021

     Merhaba, kaybınız için çok üzgünüz öncelikle başınız sağolsun. Devletin tüp bebek tedavisine destek olması için birkaç şartı var. Bu şartlardan birtanesi yaş şartı. Hanımefendinin kimlikte yazan yaşı 40 ın üzerindeyse malesef destek alınamaz. Ücreti ile tedavi görebilirsiniz.

   • Avatar
    Bilge 23 Kasım 2021

    Mrblar ben 31yasindayim 18yasimda ilk hamileliğim oldu fiziksel ve zihinsel engelli çocuğum 20yasimda da ikinci çocuğum oldu aynı oda fiziksel ve zihinsel engelli akrabalarda var bizim böyle engelli ama genetik mi uzun dediler araştırması eşimle de altıncı derece akrabayim üçüncü çocuk tüp Bebek yapılmış olsa sağlam sperm yumurta yerleşmiş olsa kesin sağlıklı olurmu çok korkuyom lütfen cevalarmisiniz

    • Avatar
     Nova Fertil 24 Kasım 2021

     Merhaba, genetik rahatsızlıklar genetik tüp bebek tedavisi ile engellenebiliyor. Evet genetik teşhis birkaç ayı bulabilir ancak sağlıklı çocuk doğurabilmeniz için birkaç ay beklenebilir diye düşünüyoruz. Öncelikle bulunduğunuz ildeki fakültelerin genetik bölümüne başvurunuz. Hastalığa sebep olan mutasyonlar tespit edildikten sonra merkezimize gelebilirsiniz.

   • Avatar
    Halil 2 Aralık 2021

    Merhaba iyi günler eşim 20 yaşında ben 24 bir senedir çocumuz olmuyor devlet desteğinden faydalana biliyozmu faydalanarak ücret ortama ne tutar faydalamazsak ne tutar

    • Avatar
     Nova Fertil 13 Aralık 2021

     Halil bey merhaba, devlet desteği için eşinizin 23 yaşından büyük olması gerekiyor. 03323235151 den ücret bilgisi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   • Avatar
    Elif 14 Aralık 2021

    Merhaba ben 25 yaşındayım eşim 30 sperm dusuklugunden dolayi tup bebek yapmamızı söylediler acaba devlet karşılıyor mu ? Birde bu süreç toplam ne kadar sürüyor?

    • Avatar
     Nova Fertil 15 Aralık 2021

     Merhaba Elif hanım, tüp bebek tedavisi adet döneminin 2. günü başlıyor ve genellikle 16-17 günde tamamlanabiliyor. Devlet desteği için SGK nın talep ettiği 7-8 maddelik şartları sağlıyorsanız bir miktar destek alabilirsiniz. 03323235151 den bilgi alabilirsiniz.

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak.