Tüp Bebek

TÜP BEBEK

Tüp bebek, günümüzde doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin en çok tercih ettiği yardımcı üreme tekniğidir. Uzun yıllardır uygulanan ve birçok çiftin başarıya ulaşmasını sağlayan tüp bebek, kadın üreme hücresi yumurtalıkların ve erkek üreme hücresi spermlerin laboratuvar ortamında toplanmasıyla başlar.

TÜP BEBEK NEDİR ?

Tüp bebek, genellikle 1 yıl ve daha uzun süre doğal yöntemlerle korunmasız birlikteliğe rağmen gebeliğin olmadığı durumlarda tercih edilir. Nedeni açıklanamayan kısırlık, erkeklerde sperm kalitesinin düşük olması,tüplerde tıkanma, ileri yaş, kilo, enfeksiyon durumlarında aileler yardımcı teknik olarak tüp bebek işlemini tercih eder. Novafertil tüp bebek merkezimizde, günümüzde iş hayatı, öğrenim durumu gibi sebepler nedeniyle geç evliliklerde çiftlerimize 35 yaş altında çocuk sahibi olmalarını tavsiye etmekteyiz.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Dünya genelinde eşlerin çocuk sahibi olamama oranları %10 – %15 arasında değişirken ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda 2 milyon çiftin çocuk sahibi olmak için uğraş içinde olduğu bilinmektedir. Çevresel faktörler, genetiksel ve hormonal pek çok faktör buna etki etmektedir. Son yıllardaki cerrahi tekniklerin gelişmesiyle hiç spermi olmayan erkeklerde de sperm bularak tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olabilmeleri sağlanmaktadır. Evli olan her çift mutluluğuna mutluluk katmak ve çocuk sahibi olmak ister. Hastalarda öncelikle tanıyı koymak ve daha sonra tedavi seçeneklerine geçmek önemlidir. Tedavi seçenekleri arasında bazen sadece beklemek, bazen ilaç tedavisi, düzenli birlikteliğin sağlanması gibi basit yöntemler denenebilir. İleri tedavi seçenekleri arasında tüp bebek tedavisi (IVF) veya aşılama mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemleri uygulanabilir.

TÜP BEBEK NASIL YAPILIR ? TÜP BEBEK AŞAMALARI ?

Tüp bebek, kadın üreme hücresi yumurtalıkların ve erkek üreme hücresi sperm lerin toplanarak laboratuar ortamında döllenmeye bırakılmasıyla yapılır. Kadınlar her ay bir yumurta üretirler bu yumurta erkekten gelen sperm ile döllenirse hamilelik oluşur. Yumurta üretimi beyinden salgılanan FSH yani yumurta üretimi üretimini uyaran hormon yoluyla yumurtalıklarda üretilir. Tüp bebek tedavilerinde de vücudun bu mükemmel sistemi taklid edilir.

  Birinci aşamada yumurtalıkların uyarılması aşamasında her kadına değişen dozda FSH ve LH içeren ilaçlar enjekte edilir. Bunlarla birden fazla yumurta üretimini sağlamaya çalışılır. Yumurtalıkların uyarılmasına adetin 2. veya 3. günü başlanır ve enjeksiyonlar yaklaşık 10-14 gün sürmektedir. Bu günler içerisinde hasta USG (ultrasonografi) ye çağrılarak yumurtanın gelişimi izlenir. Bu günler de ayrıca hormon takibi ve estradiol takibi yapılır.

  Yumurtaların büyüklüğü 18-20 mm ye ulaştığı zaman yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Normal koşullarda bu işlemden 48 saat sonra yumurtlama gerçekleşir. Yumurtaların bu süre dolmadan önce 36. saate yakın zamanlarda toplanması gerekir. Aksi takdirde yumurtaların karın içerisine atılma riski vardır ve bu yumurtalar tedavi için kullanılamaz. Genel anestezi altında ince bir iğne ile ultrasonografi kullanılarak vajinadan girilir. Yaklaşık 10-15 dakika süren bu işlemde herkesten değişken sayıda yumurta vücut dışına alınır.

  Toplanan yumurtaların her birisinin içerisine birer sperm konularak döllenmesi beklenir. Bu işleme mikroenjeksiyon denir. Döllenmeden 24 saat sonra yumurta hücresi ikiye bölünür ve buna embriyo denir. 72 saat içerisinde hücre sayısı 16 olur ve bu aşamada veya 5. günde embriyo transferi yapılır. Embriyo transferi işleminde embriyolar vajinadan USG (ultrasonografi) kullanılarak ince bir kateter yardımıyla rahime aktarılır. Embriyo transferi için en kaliteli yumurtalar seçilir. Yönetmeliklere uygun olarak 35 yaş altına bir embriyo, 35 yaş üstüne ise 2 embriyo transferi yapılır. Bu kısıtlamanın sebebi çoğul gebeliğin riskini azaltmaktadır. İkiz, üçüz gebelikler bebek için riski artırdığı için çok fazla arzu edilmez. Kullanılmayan kaliteli embriyolar dondurulur ve gerekirse daha sonra kullanılır. Tüp bebek tedavisinin en son kısmı olan embriyo transferi anne adayı ve doktoru için en heyecanlı dönemidir. Tedaviler bitmiş ve hamilelik haberi beklenmeye başlamıştır. Transferden 12 gün sonra gebelik testi yapılır ve en güzel pozitif sonuç beklenir.

TÜP BEBEK KİMLERE UYGULANIR ?

Tüp bebek yöntemi, sperm sayısı düşük, hareketi az, morfolojisi kötü olan erkeklerde, tüpleri kapalı yumurtalıklarında kistik yapı olan kadınlarda veya uzun süre tedavi olan çiftlerde tüp bebek yöntemleri uygulanmaktadır.

TÜP BEBEKTE YAŞ SINIRI NEDİR ?

 Kadın yaşı çok önemli bir faktördür ve başarıyı kesin olarak etkiler çünkü kadın yaşı ilerledikçe yumurta sayısı azalmakta yumurtanın döllenme kapasitesi düşmektedir. Ancak yumurtalık kapasitesinin iyi olduğu 40 yaş üzeri kadınlarda preimplantasyon genetik tanıyla %20-25 oranında gebelikler elde edilebilir.

TÜP BEBEK YÖNTEMİ KAÇ KEZ TEKRARLANIR ?

Tüp bebek tedavisini net bir rakamla sınırlandırmak doğru değildir. Çiftlerin psikolojisi elverdiği müddetçe 2-3 ay aralıklarla tedavi tekrarlanabilir. Olumsuz bir sonuç alındığı zamanlarda tedavide ısrarcı olmak başarıyı artıracaktır.

NOVAFERTİL TÜP BEBEKTE BAŞARILI OLANLAR

 Novafertil tüp bebek merkezleri açıldığı günden bu güne yaklaşık 10 bin ailenin çocuk sahibi olmasına yardımcı olmuştur.

TÜP BEBEK FİYATLARI ?

 Tüp bebek tedavisi fiyatları, kişiden kişiye ve uygulanan tedavi yöntemine göre değişiklik göstermektedir. Öncelikli olarak tanının doğru konulması, gereken testlerin gelişmiş laboratuvarı bulunan tüp bebek merkezlerinde yapılması ve uygulanacak tedavi paketinin belirlenmesi tüp bebek tedavi fiyatlarının belirlenmesinde yardımcı olacaktır. Doğru tüp bebek merkezi, hekim ve tedavide yüksek teknoloji cihazlar karar vermemizde ön sıralara alacağımız konuların başında gelmelidir.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir