Rahim Duvarı İncelmesi Nedir?

Rahim Duvarı İncelmesi Nedir?

Rahim duvarı, rahmin iç katmanıdır. Rahim duvarının kalınlığı adet döngüsü ve hormonal sebeplere bağlı olarak değişir. Rahim duvarı, adet döngüsünün ilk günlerinde kalınlaşarak rahmi gebelik için hazırlar.

Rahim duvarı incelmesi farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Özellikle de anne adayları için son derece riskli bir durumdur. Rahim duvarınının incelmesi ise gebelik için bir engel teşkil etmez. Fakat rahim duvarı bebeğin rahme tutunmasını sağlayan en temel etkenlerden biridir. Rahim duvarında incelme meydana gelirse gebelik, düşük ile sonuçlanır. Rahim duvarı incelmesi sorununun tedavi yöntemleri vardır. Gebelik düşünüldüğünde sorunun altında yatan sebep tespit edilerek, doğuma hazırlanır.

Rahim Duvarı İncelmesi Neden Olur?

Belli rahatsızlıklar geçirilmediği sürece rahim duvarında incelme gözlemlenmez. Rahim duvarı incelmesine sebep olan faktörler:

  • Doğum kontrol hapları,
  • Hormonal bozukluklar,
  • Östrojen yetmezliği,
  • Kürtaj,
  • Enfeksiyonlar (iç zarların birbirine yapışık olması),
  • Kan dolaşımında meydana gelen sorunlar.

Bu faktörler rahim duvarı incelmesi sebepleri arasında yer alır. Bu nedenlere bağlı oluşacak rahim duvarı incelmesi risklidir. Çünkü rahim duvarı, bebeğin anne rahmine tutunabilmesi için bir hayli önemlidir. Bu süreçte bireyler, kendilerini gözlemleyerek dikkat etmelidir.

Rahim Duvarı İncelmesi Belirtileri

Rahim duvarı incelmesinin belirtileri arasında ilk sırada adet kanamasının normal döngüsüne göre az olması vardır. Bunlara ek olarak adet döneminin sancılı geçmesi, lekelenme, döngü tarihinden erken ya da geç başlaması da belirtileri arasında yer alır. Belirtilerden bir ya da birkaçı yaşanırsa kadın doğum uzmanına danışılmalıdır.

Anne adayları ve menopoz dönemindeki kadınlar başta olmak üzere tüm kadınlarda rahim duvarı incelmesi yaşanabilir.

Rahim İncelmesi Tedavisi

Rahim incelmesi bazı durumlarda dikkate alınması gereken önemli sorunlardandır. Bu nedenle uzman bir doktora başvurmanız gerekir. Tedavi yöntemleri hastalara göre farklılık gösterir. Doktorunuz sizin için en uygun tedavi yöntemini seçer.

Östrojen yetmezliği veya hormonal uyarı eksikliği durumunda bazı ilaçlar kullanılarak tedavi edilir. Hormonal sorun yaşanmıyor ise iç zardan doku alınarak incelenir. İnceleme sonucu enfeksiyon ile karşılaşılırsa antibiyotik tedavisi başlar. Fakat zar yapışıklığı söz konusu ise yapışıklık açılır. Günlük yaşantıda birtakım egzersizler gerçekleştirerek tedavi sürecini de destekleyebilirsiniz. Böylece rahimde kan dolaşımı düzenli bir şekilde artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.