Novafertil Tüp Bebek Merkezi ×
© 2020 NOVAFERTİL TÜP BEBEK MERKEZİ

Tüp Bebek Tedavisi İlaç Kullanımında Yapılan Genel Hatalar

Tüp Bebek Tedavisi İlaç Kullanımında Yapılan Genel Hatalar

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen birçok faktör vardır. Fakat bu faktörlerin odak noktasında hasta vardır. Hata eğer bu süreçte doğru davranışları sergiler ve dikkatli olursa sürecin başarılı şekilde sonlanmasında başrol oynar. İlaç kullanımındaki hatalar bu konunun en önemli başlıklarından biridir. Tüp bebek tedavisi gören kişiler için klasik anlamda algıladığımız gibi bir hasta demek güçtür. Buna rağmen bu süreçte tıpkı başka hastalıklarda olduğu gibi ilaçlar önemlidir.

Tüp Bebekte Süreç

Kişiler daha önce tecrübe etmedikleri yaklaşık 3 haftalık bir döneme girer. Bu süre esnasında bazı hastalar ilaç konusunda bilinçsiz davranabiliyor. Bu da tüp bebek tedavisinin başarısına olumsuz bir etki yapıyor. Hastaların tüp bebek tedavisinden çekinmelerinin en önemli nedenlerinden biri de ilaç konusudur. İlaçlarını dozunu ayarlama konusunda endişeler, hata yapma korkusunu oluşturur. Bu duygu bir baskı hissi vermeye başlar.

Yaşamı boyunca kendi başına enjektör yapma tecrübesi bulunmayan bir kadın, tedavinin yumurta büyütme kısmında iğne yapmak durumunda kalır. Bu durumla karşı karşıya kalmak doğal olarak hastada tedirginlik ve güvensizlik hissi verir. Elbette ilaç kullanımı konusunda oluşan bu korkuyu yenmenin yöntemleri bulunur. Bu konuda yapılacak en sağlıklı yöntem hastaya verilecek iyi bir eğitimdir.

Hasta bu eğitimle beraber endişelerinden kurtulma şansı yakalayacaktır. Ayrıca bu eğitim hamilelik başarı oranlarını da olumlu etkilemektedir. Bu tip hastaların % 25’i ilaç anlamında hatalar yapıyor. Özellikle önemli bir kısmı yanlış ilaç kullanımını çekindikleri için doktora belirtmiyor. HCG enjeksiyonunun saatleri bilhassa oldukça önemlidir, hastaların bu konuya özellikle dikkat etmesi gerekir.

Tedavi yöntemleri ve tüp bebek fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Novafertil Konya Tüp Bebek Merkezi’ni ziyaret ediniz.