Novafertil Tüp Bebek Merkezi ×
© 2020 NOVAFERTİL TÜP BEBEK MERKEZİ

Miyomlar Gebe Kalmaya Engel mi?

Miyomlar Gebe Kalmaya Engel mi?

Kadınların gebelik süreçlerinde duymaktan hoşlanmadığı ancak sıklıkla duymak durumunda kaldığı  bazı engeller vardır. Miyomlar da genellikle bu kategoriye konulur; ancak miyomlar sanıldığının aksine gebe kalmaya doğrudan engel olan unsurlar değildir. Yani bir kadında miyom bulunması onun kesin olarak gebe kalamayacağı anlamına gelmez. Miyomlar rahimde meydana gelen iyi huylu tümörlere verilen addır. Tedavisi mümkün olduğu gibi gebelik bakımından engel değildir. Zaten miyomları detaylı şekilde inceleyen uzmanlar, bu şekilde bir engellemeden bahsetmemektedir.

Miyom Hamileliği Engeller Mi?

Hamile kalan kadınların yaklaşık %35’luk kısmında miyom bulunur. Görüldüğü üzere bu hatırı sayılır, yüksek bir orandır. Fakat bu noktada miyomların büyüklüğüne ve bulunduğu noktaya bakmak gerekmektedir. Yerleştiği alanlara göre her miyomun göstereceği etkinin farklı olduğunu söyleyebiliriz. Miyomlar genellikle rahmin kasılmasını engeller, bu da spermin hareket alanını etkiler. Tabi bu sadece ileri sürülen düşüncedir.  Rahmin içinde bulunan kaslar, bebeğin dışarı kolayca çıkmasına neden olur. Eğer miyomlar handikaplı bir noktaya konuşlanmışsa, işte o zaman gebelik için zorluk çıkarabilmektedir.

Kadınlarda çok sık  görülen bir tümör olduğunu rahatlıkla söyleyeceğimiz miyomlar, zaman zaman bel ağrısı ya da kabızlık şeklinde kendini hissettirir.  Miyomların pozisyonu, doğumun tercihini de direk olarak etkiler. Doktorlar doğumun tipini genelde miyomların niteliğine göre yapar. Bunun kistlerle karıştırmak büyük bir yanılgıdır. Kas dokularının oluşturduğu miyomların içinde sıvı söz konusudur. Miyomlar 4 cm’den fazlaysa bir operasyona ihtiyaç duyulabilmektedir.

Miyomlar Gebe Kalmaya Engel mi? || Novafertil - Konya Tüp Bebek Tedavi Merkezi