Novafertil Tüp Bebek Merkezi ×
© 2020 NOVAFERTİL TÜP BEBEK MERKEZİ

Yumurtalık Yaşlanması Nedir?

Yumurtalık Yaşlanması Nedir?

Kadınlar belli bir yaştan sonra doğurganlık açısından verimsizleşmeye başlar. Özellikle 36-37 yaş ve üstünden sonra yumurta rezervleri ciddi şekilde azalır. Bu durum 10 sene kadar devam eder. 45 civarına gelen kadınların yumurta rezervleri artık tükenme noktasına gelir. Tabi bu her kadında hep bu şekilde gelişmez. Bazı kadınlar görece çok daha genç yaşlarda benzer durumla karşılaşabilir. Gençken yumurta sayısının azalmasının yanında kalitenin de düşmesiyle beraber, yumurtalık yaşlanması ortaya çıkabilir. Örneğin bazı kadınların kimlik yaşı 30; ancak yumurtalık yaşı ondan en az 10 yaş fazla.

Yumurtalık Yaşlanması Ne Zaman Başlar?

Yumurtalık yaşlanmasının erken başlaması, gebelik ihtimalini de iyice düşürür. Yumurtalık yaşlanmasında asıl vurgu yumurtanın kalitesidir. Çoğu genç kadın yumurta yaşlanmasının farkında dahi değildir ve buna rağmen çocuk sahibi olmak için çaba gösterir. Bu zaten kadınların algılayacağı bir durum değildir. Çünkü adet düzensizliği ve benzeri şekillerle dışa vuran bir problem değildir. Bunu ancak bazı hormon testleri aracılığı ile tespit etmek mümkündür. Bunu daha önceden saptayacak bir teknik söz konusu değildir. Kadınların regl dönemlerinde yaptırdıkları bazı ölçümler, yumurtalık yaşlanması hakkında az çok bilgi verir.

Yaşlanmış bir yumurtayla bir kadının gebe kalması imkansızdır düşüncesi doğru değildir. Bu sadece hamilelikle ilgili bir kapasite göstergesidir. Yumurta yaşlanması genç yaşlarda kadınların başına gelse bile umutlarını kaybetmelerine gerek yoktur. Erken dönemde doktora başvurmak, gebelikle ilgili planlamayı ve analizin doğru şekilde yapılmasına vesile olacaktır.