Novafertil Tüp Bebek Merkezi ×
© 2020 NOVAFERTİL TÜP BEBEK MERKEZİ

Yumurtalık Kistlerinin Tüp Bebek Tedavisine Etkisi

Yumurtalık Kistlerinin Tüp Bebek Tedavisine Etkisi

Yumurtalık kistleri daha çok üreme çağındaki bireylerde ortaya çıkmaktadır. Yardımcı üreme yöntemi olan tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerde, kadında yumurtalık kistine saptanırsa ne yapılmalıdır?

Yumurtalık Kistlerinin Tüp Bebek Tedavisine Etkisi

Yumurtalık kisti genelde üreme çağındaki kadınlarda ortaya çıkan ve çoğunlukla iyi huylu olan sıvı keseleridir. Fakat karşılaşma oranı az da olsa bazıları hayati tehlikeye kadar risk taşımaktadır. Üreme organlarından meydana gelen bu kistler bazı kadınlarda kısırlık, bazı kadınlarda ise over kanserlerine kadar yol açabilmektedir. Çoğunlukla tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçen kistler her zaman aynı durumda olmayabiliyor. Bu nedenle birey olumlu ve olumsuz etkilerini saptayabilmek için mutlaka uzman bir doktora başvurmalıdır.

Birey tüp bebek tedavisine karar verdiyse ve yumurtalık kistine sahipse, ilk olarak kandaki E2 hormon düzeyine bakılır. E2 hormon düzeyinde herhangi bir yükseklik bulunmuyorsa çift tüp bebek tedavisine devam edebilir.

Tüp bebek tedavisinde yumurtaların baskılanması için iğneler yapılmaktadır. Baskı amaçlı yapılan iğneler çok etkili olabilmekte ve kistlere yol açabilmektedir. İğnelerin meydana getirdiği bu kistlerde, kistin boyutu 3 cm’den küçük ve kan düzeyi yüksek olduğu takdirde yumurta baskılama iğnelerinin süresi biraz uzatılabilir. Tam tersi yani kistlerin büyük olduğu durumda ise yine baskı iğnelerinin süreleri uzatılarak küçültmeye çalışılır.

Yumurtalık Kistleri Yumurta Sayısını Azaltır mı?

Yumurtalık kistleri yer kaplamasından ve gerektiğinde cerrahi işlem görmesinden dolayı yumurta rezervlerinde azalmaya neden olur ve yumurta sayısı da düşebilir. Bu nedenle de tüp bebek tedavisinde yumurtaların azalmasından dolayı elde edilen başarı oranı düşebilir.