Novafertil Tüp Bebek Merkezi ×
© 2020 NOVAFERTİL TÜP BEBEK MERKEZİ

Yumurta Toplama İşlemi Herhangi Bir Risk Taşır mı?

Yumurta Toplama İşlemi Herhangi Bir Risk Taşır mı?

Tüp bebek tedavisinin önemli aşamalarından bir tanesi yumurta toplamadır. Özellikle embriyonun oluşabilmesi adına kadınların yumurtalarının uygun bir şekilde toplanması gerekir. Bu aşamada ise en önemli detay, zamanında yumurtaların toplanabilmesidir. Öyle ki yumurtaların uygun bir aşamaya gelmesi ve hamilelik için en uygun olduğu durumda alınması esastır. Bu nedenle de kadınların takibinin yapılması ve uzman doktor tarafından uygun bir zaman içerisinde işlemlerin yapılması gerekir.

Yumurta toplama işlemlerinde çok mikro işlemler yapılır. Genelde transvajinal ultrason ile gerçekleştirilen bu işlemlerde, toplanan tüplere laboratuvar ortamında müdahale edilir ve tüp bebek tedavisinin son aşamasına geçilir. Çiftlerin bu aşamalarda bir sorun olup olmayacağı noktasında soru işareti olduğu gibi yumurta toplama işlemleri sonrasında riskler ortaya çıkabilmektedir. Bu risklerin ortaya çıkmaması adına ise uzmanların alanında deneyimli olması ve tüm kriterleri göz önünde bulundurması gerekir.

Yumurta Toplama Sırasında Yaşanabilecek Sorunlar Nelerdir?

Yumurta toplamı işlemi sonrasında kadınların yaşayabileceği komplikasyonlar arasında kanama yer alır. Kanamadan daha tehlikeli bir durum ise enfeksiyondur. Enfeksiyon olmaması adına ilaç takviyesinin yapılması gerekebilir. Özellikle operasyon sonrasında kadınların idrar yapma sırasında dikkat etmesi ve kendisini kontrol etmesi gerekir. Böylece enfeksiyon gibi bir durumun olup olmadığı kolayca görülebilir. Bu aşamada kişilerin iyi bir merkezden alacağı destekler sorunların minimuma inmesini sağlayacağı gibi başarılı tüp bebek tedavisi için de büyük bir şans yaratacaktır.