Novafertil Tüp Bebek Merkezi ×
© 2020 NOVAFERTİL TÜP BEBEK MERKEZİ

Yumurta Kaynağının Az Olması Tüp Bebek Tedavisini Nasıl Etkiler?

Yumurta Kaynağının Az Olması Tüp Bebek Tedavisini Nasıl Etkiler?

Yumurta kaynağının az olması, tüp bebek tedavisini olumsuz etkileyen faktörlerden biridir.

Yumurta Kaynağının Az Olması Tüp Bebek Tedavisini Nasıl Etkiler?

Yumurta, embriyonun kalitesini belirleyen ana faktördür. Bu bağlamda düşünecek olursak yumurtanın gerekli miktarda olması ve kalitesi, gebelik için oldukça önemlidir. Tüp bebek tedavisinde ilk olarak anne ve baba adayları detaylı olarak incelenir. Bilhassa annenin yumurtalık rezervi ve rahim duvarı gebelik için önemli etkenler olduğundan, bu yapılara önem verilir.

Yumurtalık rezervi nedir?

Her kadın doğduğunda belli bir yumurta sayısına sahip olur. Bu durum ergenlikle birlikte azalmaya başlar. İlerleyen yaşla birlikte iyice azalan yumurtalar, 45-50 yaş civarında tükenerek, menopoz sürecine geçilir. Tüp bebek uygulamasında başarı elde etmede en önemli faktör, yumurtanın sayısıdır. Yumurtanın sayısı en az 5 ve üzeri olmalıdır. Az olduğu takdir de hamilelik şansı düşer. Tedavide verilen ilaçlarla yumurtaların sayısı arttırılır. Artışa geçen yumurta sayısıyla birlikte, dikkate alınan ikinci unsur yumurtanın kalitesidir. Ayrıca yumurtanın kalitesi aydan aya değişmektedir. Bu unsur gebelik hususunda oldukça önemlidir. Bazen genetik faktörler nedeniyle yumurta sayısı ve kalitesi arttırılamayabilir. Bu gibi durumlarda ilaç vermek yerine dopal siklusla tedavi yöntemi denenebilir.

Kadınlarda yumurta rezervinin önemi

Kadın vücudu her ay bir adet yumurta geliştirir. Tüp bebek tedavisinde ise, dışarıdan verilen ilaçlarla birden fazla yumurta elde edilir. Daha sonra çatlatılarak döllenmeye hazır yumurtalar meydana getirilir. Bu süreçte yumurtanın toplanması, döllenmesi, embriyo gelişimi ve transferi gibi aşamalar kat edilir. Yumurtalar uyarılmaya başladıktan sonra, gelişim sürekli kontrol altında tutulur. Ancak yumurta kapasitesi düşerse, yumurtanın gelişimi sağlanmayacaktır. Dolayısıyla tüp bebek tedavisi başarısız olur. Daha anne karnındayken gelişen ve o şekilde doğan yumurta rezervi, yaşla birlikte azalmaktadır.