Novafertil Tüp Bebek Merkezi ×
© 2020 NOVAFERTİL TÜP BEBEK MERKEZİ

Yerleşme Zamanını Tespit Etmek Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Şansını Arttırıyor

Yerleşme Zamanını Tespit Etmek Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Şansını Arttırıyor

Tüp bebek tedavisinde başarı oldukça merak edilen bir konudur. Tüp bebek tedavisi kapsamında, rahim içinde yer alan dokular her kadında birbirinden farklı zaman dilimlerinde hazır hale gelmektedir. Bu durumda, embriyo açısından standart bir süreçten bahsetmek asla mümkün değildir. Tedavi sürecinde bu planlamanın doğru gerçekleşmesi önemlidir. Planlamada aksaklık oluştuğunda söz konusu gebelik gerçekleşmemektedir.

ERA Testi Ne Zaman Yapılır?

ERA testi işte tam olarak bu noktada devreye girmektedir. Bu test, farklılıkların önceden tespit edilmesi ve transferin gerçekleşme zamanının hesaplanması açısından gereklidir. ERA sayesinde, nitelikli olan embriyo rahme tam doğru zamanında ulaşır. Doğru planlanmış zamanlama ile tüp bebek başarısında gözle görülür bir artış yaşanmıştır. Embriyo rahmin içinde olduğu dönemde bir biyopsi alınır ve ERA aracılığıyla detaylı şekilde denetlenir. Embriyo tutunmaya uygun olup olmadığı bu aşamada belirlenir. Söz konusu dokuda 200’den fazla gen ekspresyonuna bakmak mümkündür. Bilhassa Embriyonun tutunması konusunda birden çok defa başarısız olunmuşsa bu yönteme yönelmek gerekir. Halk içinde kısır olarak da bilinen infertilite problemi ERA testi sayesinde önemli seviyede azalır.

Tüp bebek tedavisinde son yıllarda artan gelişmelerle beraber çiftlerin başarı oranı %50 seviyesinin üstüne çıkmaktadır. Başarısız olma korkusu, özellikle de üst üste gelen başarısızlıklar, bu testle beraber yok olmaktadır. Yerleşme zamanının doğru tespiti, çözümün önemli bir parçasıdır. Kesin bir sonuç vermeyi garanti etmese de yerleşme zamanının planlanması başarı oranını çok büyük ölçüde iten bir olgudur.