Novafertil Tüp Bebek Merkezi ×
© 2020 NOVAFERTİL TÜP BEBEK MERKEZİ

Yeni Nesil Genetik Tarama Nedir Kimlere Uygulanır?

Yeni Nesil Genetik Tarama Nedir Kimlere Uygulanır?

İlerleyen tıbbi teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüp bebek de oldukça gelişmiş ve başarı şansını arttıran uygulamalar ortaya çıkmıştır. Peki yeni nesil genetik tarama nedir?

Normal şartlarda bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurdukları tüp bebek yönteminde çiftlerin son zamanlarda sıklıkla duydukları yeni nesil genetik tarama ya da diğer ismi kapsamlı kromozom taraması çiftleri bebek hayallerine daha da yaklaştırmaktadır. Bebek sahibi olma şansını oldukça arttıran bu yöntem ile elde edilen embriyoların sadece anne adayı rahmine transfer edilmesi gereken embriyoların sadece belli başlısının kromozom yapısının incelenmesi değil, içinde barındırdığı tüm kromozom yapılarının incelenmesi demektir. Yapılan bu inceleme işlemi ile birlikte hatalı kromozomlar doğruluk oranı çok yüksek bir biçimde seçilerek ayrılır ve geriye kalan sadece hatasız kromozomlar anne adayı rahmine transfer edilir. Bu uygulama sayesinde bozuk kromozomların sebep olduğu düşükle sonlanan gebelikler ve genetik kusurlara sahip olan bireylerin doğumunun engellenmesine olanak sağlamaktadır.

Yeni Nesil Genetik Tarama Kimlere Uygulanır?

Kapsamlı kromozom taraması yani diğer adı yeni nesil genetik tarama olan bu uygulama aslında tüm anne ve baba adaylarına uygulanabilir. Fakat bazı durumlar sonucunda bazı çiftlere uygulanması mecburidir.

Tarama işleminde öncelikle FISH adı verilen bir genetik tarama işlemi uygulanır. Fakat bu uygulamada belli sayıda embriyonun incelenmesi söz konusudur. Bu nedenle tüm kromozomlar incelenmediği için yapısı bozuk olan embriyolar anne adayı rahmine tutunamamaktadır. Bu hastalara yeni nesil kromozom taraması diğer adıyla NGS veya Array yöntemleri uygulanır.